2021 Evlenen Çiftlere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Evlenen çiftlere yardım etmek için devlet farklı seçenekler sunar. Bu yardım seçenekleriyle, evlenen çiftlere devlet yardımı ile kolaylık sağlamak amaçlanır.

2021 Evlenen Çiftlere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?
Evlenen çiftlere yardım etmek için devlet farklı seçenekler sunar. Bu yardım seçenekleriyle, evlenen çiftlere devlet yardımı ile kolaylık sağlamak amaçlanır. Evlilik yardımı, çeyiz parası gibi farklı isimlerle çeşitli kurumlar tarafından yapılan yardımlardan, istenilen koşullar sağlandığında çiftler faydalanır.

Evlenen Çiftlere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Resmi nikah kıyıp evlenen çiftlere yapılan maddi yardımlar aşağıdadır:

 • Anne/babasının vefat durumundan dolayı SGK’dan yetim maaşı alanlara çeyiz yardımı

 • Devletin sağladığı evlilik yardımı

 • Belediye ve diğer kurum/kuruluşların sağladığı yardımlar

 • Çalışan kadınlara evlilik tazminatı


SGK Evlilik Yardımı Nedir?

SGK evlilik yardımı resmi nikah kıyılmış olan tarihte anne/baba vefat sebebiyle yetim maaşı alan kadınların bir defaya mahsus olarak alabilecekleri yardımdır. Nikah tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde başvurulabilir. Bu yardımdan faydalanmak isteyenler için yaş sınırı bulunmuyor. Çalışan kadınlar yetim maaşı alamadıkları için bu destekten de faydalanamıyor. Çeyiz parası alınan yetim maaşı üzerinden hesaplanıyor.

Bu desteğe başvurmak için;

 • Evlilik cüzdanı,

 • Başvuran kişinin nüfus cüzdanı,

 • Başvuru yapılacak kurumdan alınan belge gerekiyor.


SGK evlilik yardımı bir defaya mahsus verilen, kişinin tekrar evlenmesi durumunda verilmeyen ve geri ödemesi olmayan bir yardımdır. Başvuru tarihinden itibaren yardımın  yapılacağı tarih değişir, belli bir ödeme süresi yoktur.

SGK Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK evlilik yardımı başvurusu, tüm koşulları sağlayıp başvuruyu yapacak kişinin ikametgahının bulunduğu il ve ilçedeki SGK müdürlüklerinden yapılır. Başvuru yapacak kişi yetim maaşını emekli sandığından alıyorsa ve maaş aldığı ebeveyni 1 Ekim 2008’den önce kamu görevlisi olmuşsa, SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na başvuru yapılır. Ebeveyn bu tarihten sonra emekli olmuşsa bağlı olunan SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurulur.

Devlet Evlilik Yardımı Nedir?

Evlenen çiftlere devlet yardımı kapsamında yardımlardan biri de devlet evlilik yardımıdır. İlk defa 2015 yılında gündeme gelmiştir. Yeni evlenenlere devlet desteğinden sadece kadınlar faydalanabilir.

Devlet tarafından ödenen bu destekten faydalanabilmek için gerekli olanlar aşağıdadır:

 • Başvuracak kişinin resmi nikah kıyılma tarihinden en az 3 yıl önce anlaşmalı bankalardan birisinden çeyiz hesabı açmış olması.

 • En az 3 yıl çeyiz hesabına katkı payı ödenmiş olması.

 • Başvuracak kişinin evlenilen tarih itibari ile 27 yaşını doldurmamış olması.


Devlet düzenli katkı payı ödenmiş çeyiz hesapları sahiplerine %20 oranında destek veriyor. Bu destek hiçbir zaman 7500 TL’yi geçmiyor.

Belediye Evlilik Yardımı Nedir?

Bazı belediyeler yeni evlenen çiftlere kendi belediyeleri bünyesinde belediye evlilik yardımı sağlar. Bu yardımlar belediyeler tarafından bazen nakit yardım olarak bazen de evlenen çiftlerin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Çiftlerin ihtiyaçlarına göre bu yardımlar eşya yardımı, bazı tüketim ürünlerinin temini ya da düğün masraflarının karşılanması şeklinde olabilir.

Evlilik Tazminatı Nedir?

Evlilik tazminatı en az 1 yıldır aynı işyerinde çalışan ve nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde işten ayrılanlara ödenen tazminattır. 4A diğer adıyla da SSK bünyesinde çalışan kadınlar bu yardımdan faydalanabilir.

Asgari ücretle çalışan ve koşulları sağlayan bir kadın, 2021 yılında evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsa bir yıllık çalışması için alabileceği tazminat 3577 TL civarındadır. Çalıştığı her ay için hakkedeceği tazminat ödeneği aylık 297,96 TL olacaktır.

Evlenen çiftlere devlet yardımı kapsamında alınan bu tazminattan faydalanmak isteyenler öncelikle kadın çalışanlardır. Erkekler bu yardımdan faydalanamaz. Başvuracak kişiler aldıkları maaşı dikkate alarak alacakları tazminatı hesaplayabilirler. Tazminat hakkından faydalanmak için istenenler aşağıdadır:

 • Tazminat almak istediklerini beyan eden dilekçe örneğinin işverene iletmek.

 • Aile cüzdanı kopyası

 • Nüfus cüzdanı kopyası

Yorumlar (0)