2021 EYT Düzenlemesi Çıkacak Mı, TBMM'de Ne Zaman Görüşülecek?

Türkiye'de son yılların en çok tartışma konularından birisi olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu için çözüm bekleniyor. Yaklaşık 5 milyon EYT'li vatandaş emekli olabilecekler mi? 2021'de EYT düzenlemesi çıkacak mı?

2021 EYT Düzenlemesi Çıkacak Mı, TBMM'de Ne Zaman Görüşülecek?

Türkiye'de çalışma hayatından emeklilikte yaşa takılanlar sorunu devam ediyor. Yıllar içerisinde yapılan SGK Kanunu değişiklikleri ile emeklilik yaşı yükseltildi. Buna bağlı olarak da diğer emeklilik şartlarını yerine getirmelerine rağmen 5 milyon civarındaki vatandaşa emekli olabilmeleri için yaş şartı getirildi. Bu vatandaşlar şimdi yaşlarının dolmasını bekliyorlar.

EYT SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR

Emeklilikte yaşa takılanlar kendilerine yapılan uygulamayı haksızlık olarak değerlendirerek yıllardır bir mücadele ortaya koyuyorlar. Çok sayıda ilde organize olmayı başaran EYT'liler dernekleşme adımlarını da attılar. Kurumsal bir yapıya kavuşan EYT'liler siyasetçilerin sorunlarına çözüm üretmesi için girişimlerini sürdürüyorlar.

EYT'lilerin sorunlarının çözümü için şu anda pek de umutlu olmayan gelişmeler yaşanıyor. Pandemi süreci nedeniyle ülke genelinde varolan sorunlar arasında epeyce geriye düşen EYT'liler yine de seslerini duyurmak için siyasilerle görüşmeler yapıyorlar. Özellikle muhalefet partilerinden sözler alan EYT'lilerin hedefinde ise AK Parti ve MHP bulunuyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, EYT'lilere bir önceki seçimde söz vermiş ve seçimden sonra Cumhur İttifakı olarak EYT sorununu çözeceklerini söylemişti. Ancak seçimden sonra Devlet Bahçeli tarafından böyle bir girişim gerçekleşmedi. AK Parti tarafından ise EYT'lilerin devlet için emekli olmaları halinde ciddi bir yük oluşturacağı fikri hakim. Bu konuda AK Parti yetkilileri yapılabilecek bir şey olsa AK Parti tarafından yapılacağını ama devletin böyle bir yükü karşılamasının zor olacağı şeklinde açıklamalar yaptılar.

2021 EYT DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

EYT'liler 2021'de EYT düzenlemesinin TBMMde çıkmasını bekliyorlar. EYT düzenlemesinin yapılması durumunda prim gün sayısı ve diğer şartları yerine getiren ve sadece yaş şartını takılan vatandaşlar emekli edilecekler. Bu şekilde emekli olmayı bekleyen toplam 5 milyon vatandaşın olduğu belirtiliyor. Şu anda EYT'liler için herhangi bir somut adım atılmış değil. Ancak ilerleyen aylarda özellikle de 2023 seçimlerinin yavaş yavaş kendisini hissettirmesi ile EYT'lilerin beklediği düzenlemenin TBMM'ye gelebileceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)