2021 Hububat, Bakliyat Ve Yaş Çay Alım Fiyatları Belli Oldu Mu?

Türkiye'de çiftçiler büyük bir merakla hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatlarının açıklanmasını bekliyorlar. 2021 hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatları açıklandı mı? Hububat, bakliyat, yaş çay alım fiyatları kaç TL oldu?

2021 Hububat, Bakliyat Ve Yaş Çay Alım Fiyatları Belli Oldu Mu?

Hububat, bakliyat ve yaş çay üretimi yapan çiftçilerin gözü kulağı kabine toplantısına çevrildi. 2021 yılı hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatları kabine toplantısında gündeme gelecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yapacağı sunumun ardından Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alımlarda uygulayacağı fiyatlar belli olacak.

ALIM FİYATLARI BELLİ OLACAK

Kabine toplantısında Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir sunum yapacak. Bu sunumda hububat ve bakliyat ürünlerinde üretim, dünyadaki fiyatlama, enflasyon, güncel piyasa fiyatları üzerinden yapılan çalışma kabine üyelerine anlatılacak. Bu sunumla beraber 2021 buğday, çavdar, arpa, yulaf, kırmızı mercimek ve nohut alımları için önerilen fiyat belli olacak.

Toprak Mahsulleri Ofisi yetkililerinden alınan bilgilere göre hububat fiyatları için açıklanacak olan rakamların üreticiyi oldukça memnun edeceği bildirildi. Piyasaya göre yüksek bir fiyat vermesi beklenen TMO'nun bu şekilde yüksek miktarda alım gerçekleştirmek için hazırlık yaptıkları ifade edildi.

ÜRETİCİYİ MEMNUN EDECEK FİYATLAR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz günlerde hububat fiyatlarına yönelik yaptığı değerlendirmede, “Hububat alım fiyatlarımız dünya fiyatlarının üzerinde olacaktır. Türk çiftçisini her zaman olduğu gibi yine korumaya alacağız.” demişti. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ise, “Üreticiyi memnun eden bir fiyat verilecektir. TMO olarak tüm çiftçilerimizin ürünlerine talibiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Çiftçi tarafından ise buğday fiyatlarına yönelik beklentiler daha farklı görünüyor. TMO şu anda 1 ton buğdayı 2.075 TL ile 2.125 TL arasında değişen fiyatlarla satıyor. Üreticiler ise yaptıkları maliyet hesaplamalarının ardından 2.400 TL fiyat istiyorlar. Bu fiyatı 2.500 TL oalrak bekleyen üreticiler de bulunuyor. Ayrıca üreticiler fiyatların artma ihtimalinin de hesaba katılması gerektiğini ifade ettiler.

Yaş çay alım fiyatı da kabine toplantısı sonrasında belli olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2020 yaş çay alım fiyatı 3 TL 27 kuruş olarak açıklanmıştı. Üreticilerin bu yıl fiyat beklentisi yüzde 50'ye yakın artış yapılması yönünde. Ancak bu oranın açıklanması zor görünüyor. Yaş çay alım fiyatının 4 TL'ye yaklaşması bekleniyor.

HUBUBAT, BAKLİYAT VE YAŞ ÇAY ALIM FİYATLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatları 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü yapılacak olan kabine toplantısının ardından belli olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında alım fiyatlarını açıklayacak. Ayrıca destekleme primleri de yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.

Yorumlar (0)