2021'in Cansuyu Finansmanı Halkbank'tan! Anlaşma İmzalandı, Milyonlarca Kişi Faydalanacak

TOBB ve Halkbank işletmelere özel bir finansman anlaşması imzaladılar. Satıcıya tahsilat garantisi sunan bu finansman ile alıcıya ise 18 aya kadar vadeli ödeme planı sunuyor. TOBB ile Halkbank'ın yeni cansuyu finansmanından 1.5 milyon işletmenin faydalanabileceği açıklandı.

2021'in Cansuyu Finansmanı Halkbank'tan! Anlaşma İmzalandı, Milyonlarca Kişi Faydalanacak

2021'in ilk finansman anlaşmalarından birisine dair resmi açıklama geldi. 

Resmi açıklamaya göre; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Halkbank arasında "Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" imzalandı.İmza töreninin ardından yeni finansman kampanyasına ilişkin özellkler açıklandı. 

ALICIYA 18 AY VADE, SATICIYA İSE TAHSİLAT GARANTİSİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu söz konusu anlaşmanın ardından açıklamalarda bulundu. Bu finansman anlaşmasının alıcı ile satıcı arasında güven içinde alışveriş yapmasının önünün açıldığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu finansman özelliklerine ilişkin ise finansman ile çek-senet takibi yapmadan, tahsilat derdiyle uğraşmadan, güven içinde malın satılacağını ayrıca satılan malın bedelini tahsilat riski taşımadan, Halkbank garantisiyle, peşin ya da taksitli alınacağını söyledi. 

Finansmanın kimler tarafından kullanılabileceğine ilişkin ise Rıfat Hisarcıklıoğlu "Meclisimizin tüm üyeleri, Halk Bankası tarafından ciro ve kredibiliteye göre belirlenecek limitler dahilinde hem satıcı hem de alıcı olarak bu sistemden yararlanabilecek. Tedarik zincirini güven altına alacak bu sistem, KOBİ'lerin kredi faizlerinin düşmesine de yardımcı olacak. Düşen finansman maliyetleri, KOBİ'leri yatırım ve üretim için teşvik edecek." açıklamasında bulundu. 

FİNANSMANIN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tören sonunda yapmış olduğu konuşmasında TOBB ile sağlanan avantajları açıkladı. TOBB üyesi 1.5 milyondan fazla işletmenin faydalanabileceği finansmanın sunduğu özellikler şu şekilde;

1-) Satıcı firmalar, peşin, taksitli veya vadeli mal ve hizmet satışı ve müşterilerin nakit döngülerine göre 4 farklı modelde çoklu vadede POS ile satış yapma imkanı elde edecek.

2-) Para transferi, çek, senet, teminat mektubu yerine Paraf Ticari Kredi Kartları ile tahsilatın yapılması sayesinde operasyonel risk ve finansman maliyetleri ortadan kalkacak.

3-) Sadece satıcı firma özelinde kullanılabilecek özel Paraf Ticari Kredi Kartı limiti ile satıcı firmaların tahsilatları güvence altına alınacak.

4-) POS satışlarından oluşan tutarların teminat olarak kabul edilmesiyle daha uygun maliyetli kredi imkanının yanı sıra muhasebe ve kayıt kolaylığı tanınacak.

5-) Alıcı firmalar ise finansmana kolay erişim imkanı sağlarken, maliyetsiz, vadeli mal alma fırsatı elde edecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Halkbank arasında "Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" kapsamında sağlanacak finansman desteği için ilk adım imzalar ile atılmış oldu. Önümüzdeki günlerde hem Halkbank hem de TOBB tarafından yapılan duyurular ile başvurular başlayacak.

Emlak365.com