2021 Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Kırtasiye yardımı ödemesi her sene Eylül ayının başında Milli Eğitim Bakanlığı tarafında yapılır.

2021 Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak?
Kırtasiye yardımı ödemesi her sene Eylül ayının başında Milli Eğitim Bakanlığı tarafında yapılır. Bu ödenek 2020 yılında 7 Eylül tarihinde yapılmıştır. Her eğitim öğretim yılının başlangıç tarihlerine denk getirilen bu ödenek öğretmenlere ödenir. Okullar açılmadan önce öğretmenlere ayrılan bu ödenek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2021 yılında 1210 TL olarak belirlendi. Bu tutar Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki özel bir heyet tarafından belirlenir. Bu ödeneğin damga vergisi çıkarılmış net tutarı 1200 lira 82 kuruştur. Kırtasiye yardımı adıyla anılan bu ödenek her yıl öğretmenlerin hesaplarına hazırlık ödeneği olarak yatırılır.

Bu yıl bu ödeneğe 2,5 oranında zam yapıldı. Her yıl önceki yılki miktarına göre kırtasiye yardımı, belli zam oranlarıyla artmaktadır. Bu oran her sene yeni yılla birlikte kesinleşip duyurulur.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Kırtasiye yardımı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 32. Maddesine göre eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında yer alan öğretmen unvanına sahip ve fiilen öğretmenlik yapan vatandaşlara verilir. fiilen öğretmenlik yapanlardan kastedilen ilköğretim ve okul müdürü ve yardımcıları, cezaevlerinde görev yapan öğretmenler, eğitim uzman ve yardımcıları aynı zamanda yöneticilerdir.

Kırtasiye Yardımı Ödemesi Nasıl Yapılır?

657 sayılı kanunun 32. Maddesine göre belirlenen kırtasiye yardımı ödemesi, eğitim öğretim yılının başlangıç yaptığı aydan sonra ilk ders dönemi bitmeden önce göreve başlayan kişilere %75’i, birinci dönem bittikten sonra görevine başlayan kişilere ise %50’si olarak ödenir. Her yıl kırtasiye yardımı olarak ödenecek eğitim ödeneği tutarı artar. Öğretmenler göreve başladıkları günden itibaren kırtasiye yardımı almaya hak kazınırlar.

Eğitim ödeneği faydalanabilecek grupta olan memurların her yıl banka hesaplarına yatırılır. Banka hesaplarını takip ederek kırtasiye yardımının yatıp yatmadığını kontrol edebilirler.

Kırtasiye Yardımı Ödenmediği Durumlar Nelerdir?

Kırtasiye yardımı sadece kanunun ilgili maddesini kapsayan memurlara verilir. İlköğretimde görev yapan öğretmenler, yöneticiler ve müdürler bu ödenekten faydalanırlar. Aynı zamanda cezaevinde görev yapan öğretmenler ve eğitim uzmanları da bu yardımdan faydalanır. Kırtasiye yardımı ödenmediği kişiler bu memur grupları dışında kalanlardır. Eğitim ödeneğinin net ve brüt tutarı vardır. Brüt tutardan damga vergisi kesilerek net tutar hesaplanır. Eğitim ödeneğinden faydalanabilen gruptaki memurlara yatırılır.

Kırtasiye Yardımı Geri Ödenir Mi?

Kırtasiye yardımı olarak da bilinen eğitim ödeneğinin geri talep edilmesi mümkün değildir. Ödeneği alma hakkına sahip olan kişilere yılda yalnızca bir defa geri ödemesiz olarak yapılır. Eğitim ödeneğinden faydalanan öğretmenlerin emekli olması ya da görevlerinden ayrılmaları durumunda da bu tutar geri talep edilmez.

Geçiş Yıllarda Kırtasiye Yardımı Miktarları

Geçmiş yıllarda kırtasiye yardımı olarak ödenen tutarlar aşağıdadır:

  • 2014 yılı ödenen tutaı:850 TL

  • 2015 yılı ödenen tutar:950 TL

  • 2016 yılı ödenen tutar:1000 TL

  • 2017 yılı ödenen tutar:1050 TL

  • 2018 yılı ödenen tutar:1100 TL

  • 2019 yılı ödenen tutar:1130 TL


Kırtasiye yardımı olarak ödenen eğitim ödeneği tutarı her yıl düzenli şekilde artış gösterir. 2021 yılında da bu tutar 1200 TL’yi bulmuştur.

Kırtasiye yardımı son yıllarda eğitim ödeneği olarak ödenmeye başlanmış ve ilgili kanunun ilgili maddesini sağlayan öğretmenlere görev desteği olarak verilmesi amaçlanmıştır. Eğitim ödeneği olarak ödenen tutar her yıl arttırılarak ilerler. Bu sayede faydalanan memurlar görevlerini gerçekleştirmede kolaylık sağlar. Bu ödenek eğitim öğretim yılının başlangıç dönemiyle eş zamanlı ödenir. Böylece öğretmenler yeni eğitim öğretim yılına eksiksiz giriş yaparlar. Eğitim ödeneğinin asla geri ödemesi yapılmaz. Eğitim ödeneği bu sebeple de kırtasiye yardımı olarak da anılır.
Yorumlar (0)