2021 Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatacak? Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ödeme konusu ile ilgili bir açıklama yapan Bakan Selçuk, tüm kısa çalışma ödeneklerinin ve işsizlik maaşlarının banka hesaplarına ilgili tarihlerde iletileceğini, IBAN bilgisi olmayan vatandaşların ise PTT üzerinden TC kimlik kartları ile ödeme alacaklarını duyurmuştu.

2021 Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatacak? Sorgulama Nasıl Yapılır?
Ödeme konusu ile ilgili bir açıklama yapan Bakan Selçuk, tüm kısa çalışma ödeneklerinin ve işsizlik maaşlarının banka hesaplarına ilgili tarihlerde iletileceğini, IBAN bilgisi olmayan vatandaşların ise PTT üzerinden TC kimlik kartları ile ödeme alacaklarını duyurmuştu. Şuan için ise Mart ayı başında yapılması beklenen kısa çalışma ödenekleri ve işsiz maaşlarının net tarihleri için bakandan bir açıklama gelmedi.

Ödeme İçin Beklenen Tarih Ne?

Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşlarının Şubat ayı ödemelerinin henüz yapılmamış olası ve tarih için net bir açıklama olmamasına karşın bir önceki aylar içinde, ayın 5. günü ödeme yapılmasına bağlı olarak, ödeme beklentisi 5 Mart için oluştu.

Diğer yandan zaten net bir açıklamanın yapılmasının beklenmesine de gerek bulunmamaktadır. Çünkü kısa çalışma ödeneklerinin ve işsizlik maaşlarının ne zaman yatacağı veya hesaba iletilip iletilmediği, onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgiler internet üzerinden sorgulama ile öğreniliyor. Bu kapsamda vatandaşların E-devlet üzerinden ödemlerin hangi tarihte yapılacağını öğrenmeleri mümkün hale getirilmişti.

Sorgulama Adımları

Kısa çalışma ödeneğinin ve işsizlik maaşlarının ne zaman hesaplara yatacağını öğrenmek için kişiler E-devlet resmi adresine giriş yapacaklar. Ardından ana sayfaya gelen tablo üzerine TC kimlik numaralarını ve E-devlet şifrelerini yazıp, ‘’giriş’’ kutucuğuna tıklayacaklar. Bu işlem ile erişilen yani sayfadan ise ‘’ E-Hizmetler’’ sekmesine ardından açılan listeden ise ‘’ Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’’ sekmesine giriş sağlanacak.

Sorgulama için ardından yeni sayfa üzerinden ise "İşsizlik ödeneği/iş kaybı tazminatı ve kısa çalışma ödeneği sorgulama" başlığına tıklanacak. Bu işlem ile kişinin ödenek tutarı, ne kadarının, ne zaman ödendiği, bir sonraki ödeme tarihi net şekilde ekrana yansıyor. Vatandaşlar sorgulama ile ödemelerin ne zaman yapılacağını şuandan itibaren görüntüleyebilirler. Bu sorgulama ile öğrenilen tarihte maaşlar çekilecektir.
Yorumlar (0)