2021 Matrah Artırımı ve Stok Affı Çıkacak Mı, Resmi Açıklama Yapıldı Mı?

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bir açıklama yaparak çalışma hayatında matrah artırımı ve stok affı beklentisinin oluştuğunu söyledi. Matrah artırımı ve stok affı yapılacak mı?

2021 Matrah Artırımı ve Stok Affı Çıkacak Mı, Resmi Açıklama Yapıldı Mı?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu oda ve borsa başkanları ile sektörlerde yaşanan sorunlara dair istişarelerde bulunmaya devam ettiklerini ifade etti. Bu istişarelerde oda ve borsaların matrah artırımı ve stok affı konusunda talepte bulunduklarını ifade eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bunu dile getirerek kamuoyu oluşmasına destek verdi. 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. TOBB İç Anadolu ve Karadeniz Bölge toplantılarında dile getirilenleri belirten Hisarcıklıoğlu oda ve borsa başkanları ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını vurguladı. 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu açıklamasında kapanan iş yerlerine destek, kamuya olan vergi ve SGK gibi ödemelerin ertelenmesi, hammedde tedarikinde yaşanan problemleri dile getirirken matrah artırımı ve stok affı taleplerini de ilan etti. 

MATRAH ARTIRIMI NEDİR, 2021 MATRAH ARTIRIMI ÇIKACAK MI?

Matrah verginin miktarını hesaplamak için temal alınan değerdir. Vergi hesaplarında kazançtan giderler çıkarıldıktan sonra geri kalan bölüme matrah adı verilir. Vergi matrahı artırımı Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi incelemesine girmemek için ek vergi ödeyerek bunu sağlamaktır. Bu şekilde geçmiş yılların vergilerine dair vergi mükelleflerine herhangi bir ceza kesilemez. Ek vergi ödeyen mükellefler bu incelemeden muaf olabilirler. Türkiyede dönem dönem matrah artırımı yapılmaktadır. 2021 matrah artırımı çıkacak mı sorusuna şu ana kadar net bir açıklama gelmedi. Ancak çeşitli sektörlerden buna dair talepler gelmeye başladı.

2021 STOK AFFI ÇIKACAK MI?

Stok affı işletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda bulunmayan makine, teçhizat, demirbaş veya emtilar ile kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtiaları ilgilendirmektedir. Stok affı ile kasa mevcudu gerçeğe uygun bir hale getirilmektedir. Bu konuda büyük bir beklenti oluşurken 2021 stok affı çıkar mı sorusuna cevap arayan çok sayıda insan bulunmaktadır. Henüz bu hususta atılmış bir adım yoktur. 

Yorumlar (0)