2021 Matrah Ve Vergi Artırımı, Sicil Affı, Yeniden Yapılandırma Detayları Belli Oldu! Hangi Borçlar Yapılandırılacak, Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

AK Parti milletvekilleri tarafından dün TBMM Başkanlığı'na sunulan torba yasanın detayları ortaya çıktı. Matrah ve vergi artırımı ile borç yapılandırmalarının yer aldığı torba yasanın içeriğinde vatandaşlara çok sayıda imkan getiriliyor. 

2021 Matrah Ve Vergi Artırımı, Sicil Affı, Yeniden Yapılandırma Detayları Belli Oldu! Hangi Borçlar Yapılandırılacak, Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Türkiye'de koornavirüs salgınının ekonomik yaşamı olumsuz etkilemesi üzerine reel sektörün ve vatandaşların sorunlarını giderek kanuni düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Uzun bir süredir talep edilen matrah artırımı ve yeniden yapılandırma kanun teklifleri TBMM Başkanlığına sunuldu. 

TBMM Başkanlığına verilen kanun teklifinin ayrıntıları ise bugüğn ortaya çıktı. Buna göre 30 Nisan 2021 tarihinden önceki vergi, vergi cezaları, idari para cezaları ve sigorta primlerine yeniden yapılandırma imkanı verilecek. Buna ek olarak da 2016 yılından itibaren de matrah artımı yapılabilecek. Karşılıksız çek ile protestolu senetler için de sicil affı fırsatı tanınacak. 

MATRAH VE VERGİ ARTIMI NASIL YAPILACAK?

İşleme sokulan kanun teklifine göre gelir ve kurumlar vergisi matrahlarını artıranlar için artırım yapılan yıllarda vergi incelemesi yapılmayacak. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanlar 31 Ağustos 2021 tarihine kadar 2016 yılı için yüzde 30, 2017 yılı için yüzde 30, 2018 yılı için yüzde 25, 2019 yılı için yüzde 20 ve 2020 yılı için yüzde 10 oranlarından az olmamak şartı ile matrah artırımı yapabilecekler. 

Matrah artırımı gibi vergi artırımı imkanı da veriliyor. Buna göre Katma Değer Vergisi mükellefleri her bir vergilendirme dönemleri için verdikleri beyannamelerde hesaplanan KDV'nin yıllık toplamı üzerinden 2016'da yüzde 3, 2017'de yüzde 3, 2018'de yüzde 2,5, 2019'da yüzde 2 ve 2020de yüzde 2 oranlarından az olmamak şartı ile 31 Ağustos 2021'e kadar vergi artımı yapabilecekler. Vergi artırımı sonucunda peşin ve ilk taksit ödeme tarihi ise 30 Eylül 2021olarak belirlenecek. Mükellefler ödemeleri ikişer aylık periyotlarda 6 eşit taksitte ödeyebilecekler. 

PEŞİN ÖDEYENE YÜZDE 10 İNDİRİM

Yasa teklifine göre matrah ve vergi artırımı yapan mükellefler bu işlem sonucunda tahakkuk edecek olan vergileri ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak öderlerse yüzde 10 da indirimden yararlanabilecekler. 

Haklarında önceki yıllarda vergi incelemesi yapılan mükellefler vergi incelemesi yapılan yıllar için de matrah ve vergi artırımı yapabilecekler. Bu işlemlerin yapılması daha önce başlatılan vergi incelemeleri ile takdir işlemlerine engel olmayacak. Ancak artırım yapan mükellefler hakkında devam eden incelemeler 2 Ağustos 2021 tarihine kadar tamamlanmazsa bu incelemeler sona erdirilecek. 

YENİDEN YAPILANDIRMA FIRSATI

TBMM'de oylanacak olan yasa teklifi 30 Nisan 2021'e kadar olan vergi, vergi cezaları, idari para cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, gümrük vergisi, sigorta primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve bu alacaklara dair her türlü ceza ve gecikme zamları yapılandırılabilecek. Koronavirüs sürecinde kurallara uymayan vatandaşlara verilen pandemi cezaları ise kapsam içinde olmayacak. 

YAPILANDIRILAN BORÇLARIN ÖDEME TARİHLERİ BELLİ OLDU

Yeniden yapılandırma için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuru yapılması gerekecek. Başvuru ile borçlarını yapılandıranlar Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, il özel idareleri, belediyeler gibi kurumlara olan borçlarının ilk taksitini 30 Eylül 2021'e kadar, SGK'ya olan barçların ilk taksitini ise 31 Ekim 2021'e kadar ödeyecekler. Bu borçlar için 6, 9, 12 ve 18 taksit yapılabilecek. 

BORCUNU ÖDEYENE VEYA YAPILANDIRANA SİCİL AFFI

Karşılıksız çek, protestolu senet, krei ve kredi kartı borçlarını vaktinde ödemeyen kişilerin yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde geçmiş ödeme performanslarına dair olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacak. Bu düzenlemede ise 20 Mayıs 2021 tarihi öncesi esas alınacak. Bu tarihten önceki borçların ödenmesi halinde Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nde tutulan kayıtlar dikkate alınmayacak. Ancak 31 Ağustos 2021'e kadar borçların ödenmesi veya yeniden yapılandırılması şartı uygulanacak. 

Yorumlar (1)
Mürteza TEMİZELLER 1 ay önce
Bu ŞARTLARDA NAH TAHSİLAT OLUR,ANCA SIFIR FAİZ,ANAPARA PEŞİN ÖDEMEDE ,%50ANAPARA SİLMELİ OLURSA BELKİ