2021 MTV Ne Kadar? MTV Ödemeleri Ne Zaman ve Nerelerden Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin miktarının belirlenmesinde otomobillerin motor silindir hacmi, aracın yaşı, aracın ilk tescil tarihi ele alınarak hesaplamalar gerçekleşir. MTV miktarının artışında otomobillerin silindir hacminin artması büyük etki yaratır. Aracın yaşının artması durumunda ise MTV miktarında azalmaların oluşmasına yardımcı olur.

2021 MTV Ne Kadar? MTV Ödemeleri Ne Zaman ve Nerelerden Yapılır?
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin miktarının belirlenmesinde otomobillerin motor silindir hacmi, aracın yaşı, aracın ilk tescil tarihi ele alınarak hesaplamalar gerçekleşir. MTV miktarının artışında otomobillerin silindir hacminin artması büyük etki yaratır. Aracın yaşının artması durumunda ise MTV miktarında azalmaların oluşmasına yardımcı olur.

MTV Ödemeleri Nerelerden Yapılır?

MTV ödemeleri her sene iki taksit şeklinde yapılmaktadır. Birinci taksiti vatandaşlar Ocak ayının sonunda öderken, ikinci taksit ise Temmuz ayının sonunda ödenir. Belirlenen tarihler dışında başka gün ödenen MTV borçları için faizler işlenmeye başlanır. MTV borçlarını hiç ödemeyen kişilere ise e-haciz işlemi yapılır.

Aşağıda MTV ödemelerinin yapılabileceği kanallar tek tek listelenmektedir:

  • Gelir İdaresi resmi internet adresi üzerinden ödemeler yapılır.

  • Gelir İdaresi veznelerinden de ödemeler yapılabilmektedir.

  • Anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ödemeler yapılır. Özellikle bankaların internet siteleri ve ATM’leri ile ödemeler kolay ve hızlı şekilde gerçekleşir.


MTV Ödemesi Taksitle Yapılabilir Mi?

MTV ödemelerinin indirimli bir şekilde yapılması da mümkündür. Bunun için öncelikle MTV tutarının değeri kasko değer tutarının %5 oranından fazla olması gerekmektedir. %5 oranında MTV tutarı fazla ise, aracın aynı yaşıt olan ve bir alt modeli olan MTV tutarına göre ödemeler yapılmaktadır. MTV tutarının kasko değerinin %5 oranında düşük olması durumunda ise indirim olmadan MTV ödemeleri yapılmaktadır. MTV ödemelerini isteyenler Ocak ayının sonunda isteyenler de Temmuz ayının sonunda ödeyebilmektedir. 1 Ocak itibari ile de bütün taksitleri tek seferde ödemek de mümkündür.MTV Hangi Tarihlerde Ödenir?

MTV ödemelerinin Ocak ve Temmuz ayında yapılması gerekir. 2021 yılında MTV ödemeleri için belirlenen zaman ilk olarak 1 Ocak’tır. 1 Ocak’tan başlayan MTV ödemelerinin son ödeme tarihi 1 Şubat’ta son bulacaktır. Temmuz ayında MTV ödemelerini yapacak kişiler için 1 Temmuz- 31 Temmuz tarihleri arasında ödemelerini gerçekleştirebilir.

MTV Ödemeleri Nereye Yapılır?

MTV ödemeleri hem internet üzerinden hem de anlaşmalı olan bankaların en yakın şubelerinden yapılabilmektedir. İnteraktif Vergi Dairesi resmi internet adresine şifresiz bir şekilde giriş yapıp “hızlı ödeme” menüsü ile anında MTV ödemelerinizi yapabilirisiniz. Bununla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mobil uygulaması üzerinden de online şekilde MTV ödemeleri yapılabilir. Aynı zamanda “gib.gov.tr” internet adresine erişim sağlayarak anlaşmalı olan bankaları bulup kredi ya da banka kartı ile havale yapabilmeniz mümkündür.

PTT şubelerine gidip T.C. kimlik belgesi ile de MTV ödemelerini yapabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı olan bankaların internet bankacılığı ya da en yakın şubeleri ile de MTV ödemeleri yapılabilmektedir.

Bunun dışında “ivd.gib.gov.tr” adresine giriş yapmalısınız. Daha sonra “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” sekmesine girerek ödemelerinizi online şekilde tamamlayabilirsiniz. MTV ödemelerini yaparken aynı zamanda daha önceden borcunuzun olup olmadığını da sorgulamanız gerekir. Sorgulama işlemi için ise aşağıda verilen adımları tek tek takip etmelisiniz:

  • İlk olarak “gib.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir.

  • Daha sonra ekranda yer alan kutucuğa aracın plakasını ve T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekir.

  • Ekrana gelen sayfada otomatik olarak MTV borcunuzun olup olmadığı çıkacaktır.


MTV sorgulamaları aynı zamanda anlaşmalı olan bankaların internet bankacılığına giriş yapılıp tek aracınızın plakasını yazarak hızlı şekilde yapılabilir. Borcun olması durumunda hemen banka ya da kredi kartı ile ödemelerinizi yapabilirsiniz.

2021 yılında MTV borçlarına yapılan zam oranı %9,11 olarak belirlenmiştir. 2020 yılında 1000 TL MTV borcu olan aracın 2021 yılında yapılan zam ile borcu 1091 TL olarak ödenmek zorundadır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)