2021 PTT Elektrik Yardımı - Kimler, Nasıl Alabilir, Başvurular Nereye Yapılır?

Pandemi sürecinde vatandaşların evde kaldıkları zamanlar arttı. Faturaların yükseldiği bu süreçte vatandaşların en fazla zorlandığı ödemelerin başında elektrik faturaları oldu.

2021 PTT Elektrik Yardımı - Kimler, Nasıl Alabilir, Başvurular Nereye Yapılır?
Pandemi sürecinde vatandaşların evde kaldıkları zamanlar arttı. Faturaların yükseldiği bu süreçte vatandaşların en fazla zorlandığı ödemelerin başında elektrik faturaları oldu. Dar gelirli, muhtaç aileler ise devlet tarafından sağlanan PTT aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılan elektrik yardımlarını nasıl alacaklarını merak ediyorlar.  Emlak365.com olarak elektrik yardımına ilişkin tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

2021 YILI ELEKTRİK YARDIMLARI NELER?

Elektrik yardımları vatandaşlara iki farklı şekilde ulaştırılıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla elektrik yardımı başvurularını alıyor. 2021 yılında iki farklı elektrik yardımı sunan bakanlık birimleri sağlanan yardımların hangi amaçla sunulduğunu ilan ettiler.

Bu kapsamda Aile Bakanlığı'nın açıkladığı durumlara göre vatandaşlar başvurularını yapacaklar. Kronik hastalara özel olarak sağlanan desteklerde başvuru şartları da değişiyor. İşte Aile Bakanlığı tarafından sağlanan elektrik yardımlarına dair o kategoriler.Elektrik Tüketim Desteği

Bakanlığın sağladığı bu detsek ödemeleri 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi hanelere ödenir. Ödemeler ailede yaşayan kişi sayısına göre değişir.

Kimlerin başvuru yapabileceğine ilişkin detaylı bir açıklamada bulunan Aile Bakanlığı, elektrik tüketim desteğinin düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelere ödendiğini bildirdi. Elektrik tüketim desteği kapsamında 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh, 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh, 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır.

Başvuru işlemleri ise bakanlık tarafından doğrudan alınır. Ailelerin başvuru yapmasına gerek olmayıp sistemde kayıtlı ailelere sağlanır. Ancak destek bağlanmayan aileler kendi ilçelerinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından detaylı bilgi alabilir, destek için dilekçe sunabilirler.Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği

Aile Bakanlığı'nın sağladığı bir diğer elektrik yardımı ise kronik hastalara ödenir. Kronik hastalığı bulunan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara Aile Bakanlığı aylık elektrik desteği sağlar.

Bakanlık bu desteğin kimlere yapıldığına dair, "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından 2828 sayılı Kanun kapsamında Evde Bakım Yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan 3294 sayılı Kanun kapsamındaki hastaların yaşadığı hanelere Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş Elektrik Borcu Desteği verilmesi şeklinde yardımlar yapılmaktadır." açıklamasında bulundu.

Kronik hastalara sağlanan destekler için başvuru işlemleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına doğrudan yapılır. Başvuruların onaylanması durumunda aylık 200 TL'ye kadar fatura desteği sağlanır.
Yorumlar (0)