2021 TİS Sonucu 4/D'li Kadrolu Taşeron İşçilere Yüzde 17 Zam Mı Geliyor?

2020 yılında toplu iş sözleşmesi yapılmayan ve maaş zam oranları belli olmayan taşeron işçiler, asgari ücret görüşmelerinin sona ermesini bekliyorlar.

2021 TİS Sonucu 4/D'li Kadrolu Taşeron İşçilere Yüzde 17 Zam Mı Geliyor?

2020 yılında toplu iş sözleşmesi yapılmayan ve maaş zam oranları belli olmayan taşeron işçiler, asgari ücret görüşmelerinin sona ermesini bekliyorlar. Peki asgari ücret görüşmeleri sonrasında 2021 yılında Toplu İş Sözleşmesinde taşeron işçiler için hangi zam oranları masada?

KHK ile kadro sürecinin ardından Çalışma Bakanlığı ile ilk defa masaya oturacak olan 4/D'li taşeron işçilerin maaş zam oranlarını 900 bin işçi bekliyor. 900 BİN İŞÇİ 2021 TİS GÖRÜŞMELERİNİ BEKLİYORDevlet kurumlarının her biriminde görev alan taşeron işçiler toplu iş sözleşmesini merakla bekliyorlar. 31 Ekim tarihinden sonraki dönemde kasım ayında görüşmelerin başlamasını ümit eden işçiler için beklenen olmadı. Taşeron işçiler için hükümet tarafı Çalışma Bakanlığı yada işçilerin adına masada olacak olan Türk İş Sendikasından bir açıklama gelmedi. Asgari Ücret Görüşmeleri SonrasındaResmi açıklama gelmemiş olmasına rağmen taşeron işçiler için toplu iş sözleşmesinin asgari ücret zam oranı görüşmelerinin ardınnda başlaması bekleniyor. Zira hem Çalışma Bakanlığı hemde Türk İş Sendikası asgari ücret tespit komisyonunda yer alıyor. Aralık ayının ve asgari ücret belirleme sürecinin sona ermesinin ardından taşeron işçiler için görüşmeler başlayacak. Daha önce Hak İş Sendikasından yapılan açıklamalarda ise toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin brikaç ay sürebileceği ifade edilmişti.MAAŞ ZAM ORANI YÜZDE 17 Mİ?Taşeron işçilere verilecek zam oranı için en önemli belirleyici etmen asgari ücret zam oranı olacak. Taşeron işçilere asgari ücret için yapılacak olan zam oranlarına yakın bir seviyede zam yapılması öngörülüyor. Asgari ücret için ise masada yüzde 16 zam seçeneği en kuvvetli ihtimal gibi duruyor. Bu oranda yapılacak bir zam taşeron işçiler için yüzde 17 bandında bir zam yapılmasını sağlayabilir. Zam oranına dair son karar ise Çalışma Bakanlığı ve Türk İş Sendikasının görüşmeleri sonrasında netlik kazanacak.Emlak365.com


Yorumlar (0)