2021 Yılı Devlet Desteklerinde İşsizlere Başvuru ve Kabul Parası

Devlet tarafından sağlanan destek ödemelerinden bazıları da iş başvuru sürecinde sağlanır.

2021 Yılı Devlet Desteklerinde İşsizlere Başvuru ve Kabul Parası
Devlet tarafından sağlanan destek ödemelerinden bazıları da iş başvuru sürecinde sağlanır. Sosyal yardım alan vatandaşlara yapılan bu yardımlar ile işe başvuruda bulunacaklara ufak masraflar için, iş başvurusu kabul edilenlere yol ve diğer masraflar için destek sağlanır.

Bakanlığın ilan ettiği koşulları sağlayanlara yapılan ödemelerle vatandaşlar 900 TL ile 1000 TL arasında bir yardım alabilirler. İşte talep edilen o koşullar;

İŞE BAŞLAMA VE İŞE YÖNLENDİRME YARDIMLARI NELERDİR?

Sosyal yardım alan vatandaşlar Aile Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda kamu kurumundan özel destek alırlar. Bu destek ödemeleri vatandaşların içerisinde yer aldıkları zorlu sürecin atlatılması için sağlanır. Sosyal yardım alan vatandaşların bu sürecin atlatılması adına atmış oldukları adımlara da destekler sağlanır. Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, bakanlıktan sosyal yardım alan vatandaşların işe başvuru sürecinde ve işe başvurularının kabul edilmesi sonrasında destekler sağlarlar.İşe başvuru aşamasında sağlanan destek ödemeleri işe yönlendirme desteği olarak sağlanır. Bir yıl içerisinde 3 defa alınabilen bu destek ile vatandaşlar 40 TL ile 120 TL arasında değişen ödemeler alırlar. Bu destek iş başvurusu sürecinde gerekli olan küçük masraflar için sağlanır.

Vatandaşların işe başvurularının kabul edilmesi durumunda ise devlet ikinci bir destek öder. Bu destek ödemesi asgari ücret biri tutarında tek seferde ödenir. Bu destek ile vatandaşların işe başvuruları öncesinde gerekli olan evrakları derlemeleri, yol paraları ve işe başlangıç sürecinde gerekli diğer giderlerin karşılanması için verilir.

KİMLER NASIL ALIRLAR?

İşe Yönlendirme Yardımından faydalanmak için vatandaşların işe yönlendirmelerinin İŞKUR tarafından yapılması gerekiyor. 18 yaş ile 55 yaş arasında olan vatandaşlara ödenen bu destek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sağlanan sosyal yardımları alanlar başvuru yapabilirler.İşe Başlama Yardımı yardımı da aynı şekilde İŞKUR tarafından yönlendirilen işe başvuruları kabul edilen kişilere ödenir. 18 ile 55 yaş şartları İşe Başlama Yardımı için de geçerli. Bakanlık ayrıca işe başlama yardımı ödemelerine ilişkin yaptığı açıklamasında "Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinde yapılan incelemede, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında işe başlama bilgisi görülen sosyal yardım yararlanıcıları 60 gün içerisinde yararlanabilir." bilgisini paylaştı.

BAŞVURU İŞLEMLERİ 

Vatandaşlar bu destek ödemelerine başvurularını kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen yapabilirler.
Yorumlar (0)