2021 Yılı Fitre Fiyatı Kişi Başı Ne Kadar? Diyanet Fitre Ücretini Açıkladı

2021 yılı fitre ödemeleri belli oldu mu? Diyanet İşleri 2021 yılı fitre ödeme tutarlarını açıkladı mı? 4 kişilik bir aile 2021'de kaç TL fitre ödeyecek? Tüm bu soruların yanıtları haberimizde.

2021 Yılı Fitre Fiyatı Kişi Başı Ne Kadar? Diyanet Fitre Ücretini Açıkladı
2021 yılında çok sayıda vatandaş fitre ödemesi yapacak. Kendisinin ve ailesinin adına fitre ödemelerini Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlediği alt sınırdan yapacak olan vatandaşlar ne kadar ödeme yapacaklarını merak ediyorlar. Diyanet İşlerinin 2021 yılı fitre ödemelerine dair rakamları araştıran vatandaşlar için tüm detaylar.

2021 YILI FİTRE ÜCRETİ BELLİ OLDU

Din İşleri Yüksek Kurulu yapmış olduğu açıklamasında 2021 yılında ailelerin ne kadar fitre ödemesi yapacaklarını açıkladı. 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süreç için geçerli fitre fiyatları kişi başı 28 TL olarak belirlendi.

Fitre Ücreti Açıklaması

Kurul tarafından 2021 yılına dair yayımlanan açıklamada fitre ücretinin ne kadar olduğu ve nasıl hesaplandığına dair bilgi verildi. Fitrelerin nasıl verileceğine ilişkin de bilgi veren Din İşleri Yüksek Kurulu şu bilgileri verdi.

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için Fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir. Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır."

Açıklamanın devamında fitre ödemelerinin nakit veya diğer yöntemlerle yapılması konusunda açıklamalarda bulunan kurul "Belirtilen meblağ, nakdî olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir. Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır. Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir.” ifadelerini kullandı.

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN FİTRE TUTARI

2021 yılında 4 kişilik bir ailenin yapacağı fitre tutarı Din İşleri Yüksek Kurulu'nca açıklanan 28 TL'lik ücret üzerinden hesaplanacak. Bu kapsamda yapılacak ödeme 112 TL olacak.
Yorumlar (0)