2021 Yılı Strateji Raporu Yayımlandı! 2021'de Faizler Düşecek Mi, 2021 Yılında Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

2020 yılına düşüş eğilimli olarak başlayan faiz oranları pandemi nedeni ile uygulanan parasal genişleme ile dip noktasına ulaşmıştı.

2021 Yılı Strateji Raporu Yayımlandı! 2021'de Faizler Düşecek Mi, 2021 Yılında Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

2020 yılına düşüş eğilimli olarak başlayan faiz oranları pandemi nedeni ile uygulanan parasal genişleme ile dip noktasına ulaşmıştı. Temmuz ayı itibari ile başlayan parasal sıkılaşma ile ise tavan noktasına ulaşan faiz oranları ne yazık ki yılı zirvede kapatıyor. Peki, 2021'de faiz oranları ne zaman düşecek, kredi faizleri düşecek mi?

Emlak365.com / 2020 yılı faiz oranları açısından hem dip hem de tavan oranların görüldüğü bir yıl olarak kayıtlara geçti. 2020 yılına düşük faiz oranları ile giriş yapan kredi faizleri koronavirüs salgının patlak vermesinin ardından Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal genişleme politikası ile dip noktasını görmüştü. PARASAL SIKILAŞMA POLİTİKASINA GEÇİŞ YAPILMASI BANKALARIN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINI UÇUŞA GEÇİRDİ! Merkez Bankası tarafından pandemi nedeni ile uygulanan parasal genişleme politikası kapsamında ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 0.89 seviyesine, taşıt kredisi faiz oranı yüzde 0.49 faiz oranı seviyesine, konut kredisi faiz oranı rakamı ise yüzde 0.69 seviyesine kadar çekilmişti. Pandemi nedeni ile kamu bankaları tarafından verilen ucuz kredi destekleri sonrasında ne yazık ki altın fiyatları, dolar kuru ve enflasyon rakamlarında sert bir yükseliş yaşanmış, bu nedenle Merkez Bankası acil olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılmıştı. Yapılan müdahaleler sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranı yükseltilirken bankaların kredi faiz oranlarında da sert yükseliş yaşanmıştı. 

KREDİ FAİZ ORANLARI VE MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI NE ZAMAN DÜŞER, 2021'DE FAİZLER NE OLACAK, DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?Gedik Yatırım 2021 Yılı Strateji Raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Merkez Bankası tarafından 2021 yılının Temmuz ayına kadar politika faiz oranı için bir indirim beklenmiyor. Temmuz ayına kadar enflasyon rakamlarında yaşanacak seyir ve müdahalelerin başarılı olması ile enflasyon rakamlarının düşmesi halinde Merkez Bankası tarafından tekrar faiz indirimi yapılabileceği belirtildi. 2021 yılının ortalarına kadar Merkez Bankası politika faizi yüzde 17 - 18 olarak açıklanırken, 2021 yıl sonu Merkez Bankası faiz oranı beklentisi 12,5  - 13 aralığında yer aldı. Gedik Yatırım 2021 yıl sonu enflasyon tahmini beklentisi ise yüzde 11 - 15,5 olarak açıklandı. 

Yorumlar (0)