2021 Yılında Ailelere Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünden 21 Ayrı Devlet Yardımı

Vatandaşların durumlarına göre ödenen destekler arasında yer alan ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan devlet yardımlarının 2021 yılı listeleri belli oldu.

2021 Yılında Ailelere Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünden 21 Ayrı Devlet Yardımı
Vatandaşların durumlarına göre ödenen destekler arasında yer alan ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan devlet yardımlarının 2021 yılı listeleri belli oldu. İşte vatandaşların destek alabileceği yardım paraları.

Emlak365.com - Vatandaşların ihtiyaçlarına göre çok sayıda alan farklı ödemeler yapılıyor. Bu ödemelerin bir kısmı belediyeler, bir kısmı valilikler bir kısmı da bakanlıkların alt birimleri tarafından sağlanıyor. Ailelere sağlanan destek ödemelerinde ise Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü yardımları ön plana çıkıyor.

İHTİYACI OLAN AİLELERE SAĞLANAN 21 FARKLI DEVLET DESTEĞİ

Ailelere sağlanan devlet desteklerinde çok farklı ödemeler bulunuyor. Nakit ihtiyaçların dışında ailenin yaşam alanına dair, faturalarına, beslenmelerine ilişkin ödemeler bulunuyor. İşte bu desteklerin listesi.

Gıda Yardımları: İhtiyaç sahibi ailelerin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla sağlanan destek ödemeleridir.

Barınma Yardımları: 4 aşamadan oluşur. Sağlıksız evlerde oturan vatandaşlara ev yapımı, prefabrik ev desteği, ev onarımı ve ev eşyası desteği sağlanır.

Yakacak Yardımları: İhtiyaç sahibi ailelere bedelsiz kömür yardımını içeren yakacak yardımlarıdır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım: Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan muhtaç durumda ki vatandaşlara sağlanır.

Muhtaç Asker Ailelerine Yapılan Yardımlar: Yakını vatani görevini yapmaya giden muhtaç ailelere sağlanır.

Öksüz ve Yetim Yardımı: Annesi veya babası vefat etmiş 18 yaşından küçük çocuklar için sağlanır.

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı: Babası askerde olan 18 yaşından küçük muhtaç çocuklar için sağlanır.

Doğum Yardımı: Anne olan kadınlara sağlanır.

Elektrik Tüketim Desteği (ETD): Düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi haneleri kapsamaktadır.

Eğitim Materyali Yardımı: İhtiyacı olan ailelere sağlanan değitim desteği. Şartlı Eğitim Yardımı: Sosyal güvencesi olmayan ailelere çocuklarını okula göndermeleri için sağlanır.

Öğrenci Taşıma Barınma ve İaşe Yardımı: Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım ihtiyaçları için sağlanır.

İşe Yönlendirme Yardımı: Sosyal yardım alan ve 55 yaşından küçük olan vatandaşların iş aramaları için sağlanır.

İşe Başlama Yardımı: Sosyal yardım alan vatandaşların iş başvurularının kabul edilmesi durumunda sağlanır.

Engelli İhtiyaç Yardımı: Yoksul engelli vatandaşların topluma uyumunu kolaylaştıracak her türlü araç gereçler için sağlanan yardımlar.

GSS Yardımı: Sosyal güvencesi olmayanlara sağlanan yardımlardır.

Bu listenin içerisinde yer alan diğer yardımlar ise: Çoklu Doğum Yardımı, Kronik Hastalara Yönelik Yardım Programı, Kronik Hastalığı Nedeniyle Cihaza Bağımlı Olan Hastalara Elektrik Fatura Bedeli ve Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği, Afet/Acil Durum Yardımları, Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı (SUY) Programı, Yaşlılık Aylığı, Silikozis Hastalarına Yapılan Yardımlar.
Yorumlar (0)