2021 Yılsonu TCMB Politika Faizleri Yüzde Kaç Olur? Ünlü Kurum Tahmini Açıkladı

Merkez Bankası'nın faiz hamleleri merak edilirken bu alanda yerli ve yabancı kuruluşlardan analizler gelmeye devam ediyor. Son değerlendirmelerden bir tanesi de 2021 yılı sonunda faiz oranlarının 18.00 seviyesinde olacağı yönünde.

2021 Yılsonu TCMB Politika Faizleri Yüzde Kaç Olur? Ünlü Kurum Tahmini Açıkladı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarına ilişkin yeni gelişmeler ve tahminler yakından takip ediliyor. Özellikle TCMB Başkanlığı makamının değişmesi ile birlikte faiz oranlarının ne olacağı, nasıl şekilleneceği sorusu daha fazla konuşulur oldu.

Faiz oranlarının düşülüp düşürülmeyeceği merak edilirken yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nın politikası da araştırılıyor.

TCMB FAİZ ORANI YIL SONUNDA YÜZDE KAÇ OLACAK?

Merkez Bankası Başkanlığı görevine Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesinin ardından uzmanların ve kurumların yılsonu faiz beklentileri değişti. Naci Ağbal başkanlığında faiz oranlarının daha farklı bir seviyede yılı tamamlayacağını öngören uzmanlar, Şahap Kavcıoğlu başkanlığı için öngörülerini değiştirdiler.

Bu alanda yerli ve yabancı kuruluşlardan beklenti anketi sonuçları açıklandı. Yılsonu enflasyon ve faiz oranlarında dair son rapor açıklayan kuruluşlardan bir tanesi de

Fransız Bankası Societe Generale oldu. Türkiye'nin önümüzdeki 3 aylık sürecine ilişkin tahminlerde bulunan Fransız bankası para politikasının kısmen sıkı olmasını beklediklerini ifade etti. Reuters haber ajansında yer alan bilgilere göre sıkı para politikası uygulamasının tahvil getirilerine istikrar, TL'nin değer kaybına da sınırlama sağlayacağı öngörüldü.

2021 Yılı Sonu için Faiz Beklentisi Değişti

Bankanın daha önceki dönemde ilan ettiği raporda, 2021 yılı sonunda Türkiye'de politika faiz oranlarına dair beklenti yüzde 20.00 seviyesindeydi. Bankanın yeni açıklanan raporunda ise 2021 yılı sonunda faiz oranlarının yüzde 18.00 seviyesinde olacağı öngörüldü.

Dolar Beklentisi

Bankanın değerlendirmesinde ayrıca dolar kuruna dair beklentiler yer aldı. Bir önceki raporunda 9.30 TL beklentisinde bulunan Fransız Bankası Societe Generale bu beklentisini son raporunda 8.90 TL seviyesine indirdi.
Yorumlar (0)