2021 Yüzdelik Dilim Hakkı! Taşeron İşçilere Ek Ne Kadar Maaş Zammı Yapılacak?

Taşeron işçilerin 2021 yılından bekledikleri en önemli düzenlemelerinde başında yer alan yüzdelik dilim konusu, 2021 Toplu İş Sözleşmesi toplantılarında yer alacak başlıklardan olacak.

2021 Yüzdelik Dilim Hakkı! Taşeron İşçilere Ek Ne Kadar Maaş Zammı Yapılacak?

Taşeron işçilerin 2021 yılından bekledikleri en önemli düzenlemelerinde başında yer alan yüzdelik dilim konusu, 2021 Toplu İş Sözleşmesi toplantılarında yer alacak başlıklardan olacak. Türk İş Sendikasının çalışanlar için masaya sunması beklenen yüzdelik dilim düzenlemesinde ise bazı olası senaryolar gündemde.

Yüzdelik dilim düzenlemesi 2020 yılında sıkça basında yer aldı. Konuyu yargıya taşıyan taşeron işçiler yüzdelik dilim konusunda önemli kararlar almayı başardılar. Konunun yargırda işçilerin lehine sonlamnmasıyla bakanlığın bu alanda bir düzenleme çıkarması beklenir oldu. Peki yargıda yer alan ve on binlerce işçiyi ilgilendiren yüzdelik dilim düzenlemesi için 2021'de resmi adım gelecek mi? Haberimizde ele aldık. YÜZDELİK DİLİM DÜZENLEMESİ NEDİR? TAŞERON İŞÇİLERE NE SAĞLAYACAK?KHK ile kadroya alınmadan önce çok sayıda taşeron işçi, o dönemin asgari ücretinden daha yüksek tutarlarda maaş alıyrolardı. Ancak KHK sonrası çok sayıda kurum taşeron işçilerin maaşlarını asgari ücret olarak belirledi ve ödemeleri o tutar üzerinden yaptı. Taşeron işçilerin maaşlarının o seviyede ödenmeye başlanmasıyla bazı işçiler konuyu yargıya taşıdırlar. Yerel mahkemelerde yer alan yüzdelik dilim düzenlemesiyle çalışanların maaşlarının asgari ücrete düşülemeyeceğine karar verildi. Karar sonrasında işçilere geriye dönük haklarını alma imkanı da sağlandı. 2021 YILINDA YÜZDELİK DİLİM GELECEK Mİ?Eğer 2021 yılında Çalışma Bakanlığı ile Türk İş Sendikası'nın gerçekleştireceği TİS görüşmelerinde işçiler lehine yüzdelik dilim kararı çıkarsa maaşlar yeniden belirlenecek. Asgari ücrete oranlar yapılacak yeniden belirleme ile maaşlara ek zam gelmiş olacak. TİS masasında alınacak kararlar kapsamında geriye dönük ödemelerin ödenmesi olanağı olasılığı da oluşacak. Bu düzenleme ise kadroya alınmadan önce maaşı asgari ücretten yüksek olan, daha sonra asgari ücrete indirilen işçiler için geçerli olacak. Emlak365.com

Yorumlar (0)