2021'de 34 Bin Araç Satışı Hedefleniyor

Yaptığı açıklama ile 2021 yılına yönelik hedeflerden ce planlardan bahseden Hyundai Genel Müdürü Murat Berkel, artan ihracat miktarına da değindi.

2021'de 34 Bin Araç Satışı Hedefleniyor
Yaptığı açıklama ile 2021 yılına yönelik hedeflerden ce planlardan bahseden Hyundai Genel Müdürü Murat Berkel, artan ihracat miktarına da değindi. 2020 yılında genelde perakende odaklı olarak satışların yapıldığını belirten Berkel, bu strateji ile beraber araç ihracatında bu yıl yüzde 11’lik bir artış görüldüğünü ortaya koydu.  Araç satış hedefini de paylaşan Berkel, bu yıl araç piyasasını 750 bin civarında gördüklerini belirten Berkel, 2021 yılı için 34 bin araç hedefinin koyulduğunu belirtti. Covid-19 salgının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye otomotiv pazarında da etkili olduğunu belirten Berkel, şirketin yıllık üretim ve ihracat oranlarının etkilendiğini anlattı.

Döviz Kuru Fiyat Belirleyici Bir Faktör

Yaptığı açıklamada 2020 yılında genelde perakende temelli olarak araç satışı yapıldığını belirten Berkel, yansıması olarak bu yıl ihracatta yüzde 11 seviyesinde bir artış görüldüğünü hatırlattı. Hyundai olarak uyguladıkları kampanyaların araç satışında önemli bir farklılık yarattığını söyleyen Murat Berkel, kampanyaların otomotiv pazarını ve ihracat oranlarını olumlu olarak etkilediğini ortaya koydu. Kampanyalar ile sağlanan olumlu etkinin karşısında araç faiz oranlarının arttığına değinen Berkel yüksek faiz oranlarının ve piyasalarda hareketlilik yaratan döviz kurunun araç fiyatlandırılmasında ve satışlarında önemli bir faktör haline geldiğini söyledi.

Hyundai Elektrikli Aracı Temmuz Ayında Tüketici ile Buluşturacak

Son dönemde önem kazanan ve çalışmaları devam eden elektrikli araç satışına değinen Berkel, Türkiye’de elektrikli araç satışının çok az olduğunu ve sebeplerinden biri olan ÖTV zammı üzerinde yetkililerin önlemler alması gerektiğini söyledi.

Berkel, 15 mart tarihinde seri üretimine başlanacak olan Hyundai’nin yeni SUV model Bayon aracının şirket için yeni bir dönem başlatacağını söyledi. 50 milyon Euro yatırım yapıldığını belirten Berkel araçların haziran ve temmuz aylarında tüketici ile buluşturulacağını belirtti.
Yorumlar (0)