2021'de Değeri Yüzde 1900 Artan Dogecoin Neden Yükseliyor?

2013 yılında şaka amaçlı olarak geliştirilen kripto para birimi Dogecoin akıl almaz seviyelere ulaştı. 2021 yılında değeri yüzde 1900 artan Dogecoin yine rekor tazeledi.

2021'de Değeri Yüzde 1900 Artan Dogecoin Neden Yükseliyor?
Kripto para piyasalarında yine hızlı yükselişler yaşanmaya başlandı. Ancak oransal olarak bu yılın en çok kazanç getiren kripto parasının hikayesi çok farklı detaylara sahip. 2013 yılında iki yazılımcı kendi aralarında şaka olun diyerek bir kripto para geliştirdiler. Buna da Dogecoin adını verdiler. Dogecoin'in bugün geldiği nokta ise çılgın bir seviye olarak değerlendirilmeye başlandı.

YÜZDE 1900 YÜKSELDİ

Yalnızca 2021 yılı kazançları düşünüldüğünde Dogecoin'in değeri yüzde 1900'den fazla artış gösterdi. Ekonomik olarak açıklamak gerekirse 1 Ocak 2021'de 1.000 TL'lik Dogecoin alan bir kripto para yatırımcısının parası bugün 19.000 TL'nin üzerine çıktı. Kolay kolay elde edilemeyecek olan bu kar ise insanları kripto paralara daha çok ilgi göstermeye sevk etmeye devam ediyor.

Dogecoin'in dünkü kazançları yüzde 34 oranında gerçekleşti. Ancak bugün bu kazançlar katlandı. Dün 0,88 dolardan satın alınabilen 1 Dogecoin bugün 0,13 dolar fiyatının üzerine sıçradı. Günlük değer kazancı ise yüzde 85 oldu. Meydana gelen bu yükseliş ile Dogecoin'in piyasa değeri 15 Milyar dolara yaklaştı.

DOGECOİN'İN FİYATI NEDEN YÜKSELİYOR?

Kripto para piyasasında dengeleri sarsan olay bir süre önce Coinbase'nin 100 milyar dolarlık bir değerleme sonucu halka arz edilmesi oldu. Bunun üzerine başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto paralarda önemli yükselişler meydana geldi. Yıldızı en çok parlayan kripto para birimi ise şüphesiz Dogecoin oldu. Ancak şimdi herkes Dogecoin neden yükseldi sorusuna cevap aramaya başladı. Bir şaka ile başlayan süreç 15 milyar dolarlık devasa bir noktaya nasıl ulaştı? Bunun en önemli sebebi eğlenceli kişiliği ile tanınan Tesla'nın sahibi Elon Musk'ın Dogecoin'e verdiği açık destek oldu. Bundan net şekilde Dogecoin faydalandı ve fiyatını oldukça yukarılara taşımayı bildi.

2013 yılında yazılımcı Jackson Palmer ile Billy Markus şaka olsun diyerek Dogecoin'i geliştirdiler. Billy Markus geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak sanıldığının aksine elinde hiç Dogecoin olmadığını, 2015 yılında işten kovulmasının ardından tüm Dogecoinleri satarak bir araba aldığını söyledi.
Yorumlar (0)