2021'de EYT Çıkarsa Kimler Hemen Emekli Olacak? Maaş Kesintili Erken Emeklilik Modeli TBMM'ye Gelecek Mi?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar 2021 yılında bir düzenleme gelmesi durumunda kimlerin, hangi şartlarda emeklilik hakkı elde edeceklerini araştırıyorlar.

2021'de EYT Çıkarsa Kimler Hemen Emekli Olacak? Maaş Kesintili Erken Emeklilik Modeli TBMM'ye Gelecek Mi?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar 2021 yılında bir düzenleme gelmesi durumunda kimlerin, hangi şartlarda emeklilik hakkı elde edeceklerini araştırıyorlar. EYT'li vatandaşlar için son gelişmeler haberimizde.

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların talepleri sosyal medya başta olmak üzere çok sayıda mecrada dile getiriliyor. Peki EYT konusu 2021 yılında TBMM gündemine gelecek mi? Emeklilikte Yaşa Takılanlara emeklilik hakkı sağlanacak mı? EYT yasası yasası çıkarsa kimler emekli olabilecek? Tüm bu soruların yanıtlarını ve EYT ile son gelişmeleri araştırdık. 

EYT 2021'DE MECLİS GÜNDEMİNE GELECEK Mİ?

EYT konusu siyasilerinde üzerinde durduğu başlıkların başında geliyor. 2020 yılında EYT konusuna ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalar konunun geri planda kalmasını sağlamıştı. Yapılan açıklamalarda EYT konusuna dair bir çalışmanın olmadığı vurgulanmış ve mevcut sistemin devam edeceği ifade edilmişti. 

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar ise EYT konusunun TBMM gündeminde yer alması için çeşitli toplantılar ve sosyal medya kampanyaları düzenlediler. Muhalefet partileri ise EYT konusunu TBMM'de sıkça dile getirdi, soru önergeleri ve kanun teklifleri verdiler. 2021 yılında da başta muhalefet partileri olmak üzere çok sayıda siyasinin konuyu TBMM gündemine taşıması bekleniyor. 

EYT ÇIKARSA KİMLER EMEKLİ OLABİLECEK?

2021 yılında EYT konusunda sürpriz bir adım atılması durumunda her emeklilikte yaşa takılan vatandaş emekli olamayacak. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenlemeler gelirse kadınlar 20 yıl erkekler 25 yıl şartını sağlayan ve 5000 gün primi olanlar emekli olabilecek. 

MAAŞ KESİNTİSİ İLE EYT'LİLERE EMEKLİLİK GÜNDEMDE Mİ?

Bir dönem Finlandiya modeli olarak basında yer alan düzenlemelerden bir tanesi de maaş kesintisi ile erken emeklilik. Finlandiya modelinde prim ve gün şartının sağlanmış olması ve sadece emeklilik yaşının bekleniyor olması gerekiyor.  Bu model kapsamında emekliliğe eksik olan her yıl için daha az maaşla emekli maaşı ödenmesi. Örneğin emeklilik için 3 yıl daha beklemesi gereken bir kişi Finlandiya modeli ile her yıl için daha eksik yüzdeli maaşı kabul ederek emekli olabilecek. Ancak bu sistem geçmiş dönemlerde çok konuşulmuş olsa da TBMM gündeminde yer almamıştı. Uzmanlar 2021 yılında da bu düzenlemenin gelmesine çok olası bakmıyorlar. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)