2021'de Kim Ne Kadar Maaş Alacak? Emekli, Asgari Ücretli İşçi, Memur, Dul Yetim Zamlı Maaşları

2021 yılında çalışanların ve emeklilerin maaşları tamamen değişecek.

2021'de Kim Ne Kadar Maaş Alacak? Emekli, Asgari Ücretli İşçi, Memur, Dul Yetim Zamlı Maaşları

2021 yılında çalışanların ve emeklilerin maaşları tamamen değişecek. Son bir ay içerisinde netlik kazanacak olan yeni maaşlar için masada çok sayıda rakam bulunuyor. Çalışanların emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarına ilişkin en önemli veri ise enflasyon rakamları. Son açıklanan veriler kapsamında beklenmedik bir şekilde yükselen enflasyon rakamları maaşlara yapılması muhtemel zam oranlarının da artmasına neden oldu. Bizlerde Emlak365 olarak çalışanların emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarına dair yeni değerlendirmeleri araştırdık. İşte asgari ücretlilerin, emeklilerin, dul ve yetim maaşı alanların, diğer yardım ve destek ödemelerine ilişkin yapılacak zam oranları.

Yeni yıl zam oranlarının belirlenmesine artık çok kısa bir süre kaldı. Milyonlarca çalışanın merak ettiği asgari ücret zammı hemde bir  o kadar emekli vatandaşın yeni yıl maaşı önümüzdeki günlerde belli olacak. Çalışanlarıon maaşları için yapılacak görüşmelerin ardından nihai kararın Aralık sonunda ilan edilmesi bekleniyor. Memur ve emekliler için ise yeni zam oranları ve 2021 yılının ilk 6 ayında ödenecek maaşlar 3 Ocak tarihinde netlik kazanacak. ASGARİ ÜCRETLİLERİN 2021 ZAMLI MAAŞLARIGelir grubunun en alt kısmında bulunan çalışanların maaşları yılda bir defa artıyor. Her yıö Ocak ayında uygulanan zamlı maaşlar Aralık ayına kadar devam ediyor. Asgari ücretle maaşların zam oranlarının belirlenmesi Türk İş, TİSK ve Çalışma Bakanlığı tarafından gerçerkeleştirilen toplantılar sonrasında belli oluyor. Zam oranlarının belirlenmesinde ise enflasyon oranları etkili oluyor. Hükümet asgari ücretlilerin enflasyon oranlarının altında daha düşük bir zam almasına sıcak bakmıyor. Peki son açıklanan verilere göre; asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak? İşte en kuvvetli ihtimal;* 2021'de asgari ücretlilere yapılması muhtemel zam oranı yüzde 16 olarak değerlendiriliyor. 

EMEKLİLER, DUL VE YETİMLER NE KADAR ZAM ALACAKLAR? 2021 MAAŞLARIEmekli vatandaşların maaşları ise doğrudan enflasyon oranlarına göre belirleniyor.4A ve 4B kapsamında bulunan SGK ve Bağkur emeklileri doğrudan enflasyon oranı kadar maaş zammı alırken emekli sandığı emeklileri de toplu iş sözleşmesi kapsamında yüzde 4 zam ve enflasyon oranı farkı kadar zam alırlar. Emeklilerin alacakları zam oranına ilişkin 5 aylık veri açıklandı, Aralık ayı verilerinin de açıklanmasıyla maaşlara ne kadar zam yapılacağı belli olacak. * 2021 yılında emeklilerin alacağı muhtemel zam oranı ise yüzde 8.00 olarak ele alınıyor.

Dul ve Yetim MaaşlarıDul ve yetim maaşı alan vatandaşlarda emekli maaş zam oranıyla aynı oranda maaş alacaklar. Maaşlar için yüzde 8 oranında zam yapılması öngörülüyor.MEMUR MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK? 2021 YILI MEMUR MAAŞ ZAM ORANIMemur maaşları da emekli sandığından emekli vatandaşların maaşları gibi yükselecek. Kamu kurumlarında çalışanlar öncelikle yüzde 4 net zam alacaklar. Bunun üzerine son 6 ayın enflasyon oranlarının yüzde 4'ün üzerinde çıkması durumunda oluşan fark kadar enflasyon farkı memurların maaşlarına yansıtılacak. * 2021'de memur maaşlarına yapılması muhtemel zam oranı yüzde 7.01 olarak değerlendiriliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)