2021'de Torba Yasayla EYT Çıksa Emekli Olacaklar Listesi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için emeklilik düzenlemesi çıkması durumunda, tüm EYT'liler emekli olamayacak.

2021'de Torba Yasayla EYT Çıksa Emekli Olacaklar Listesi
Emeklilikte Yaşa Takılanlar için emeklilik düzenlemesi çıkması durumunda, tüm EYT'liler emekli olamayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından talep edilen tüm şartların sağlanması gerekiyor. Peki EYT'nin 2021 yılında çıkması durumunda ilk etapta kimler emekli olacak? İşte EYT'ye dair son gelişmeler.

2021 YILINDA EYT KONUSUNDA BİR PLANLAMA BULUNUYOR MU?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda son dönemde siyaset dünyasından yeni açıklamalar gelmedi. 2020 yılında yaşanan pandemi süreci sonrası siyaset dünyasında çok sayıda konu başlığı ele alındı. Özellikle vatandaşların yaşadıkları sıkıntılar. pandeminin ekonomik etkisi ve sağlık sistemi en çok konuşulan konular oldu. Bu konu başlıkları arasında EYT'lilerin yaşadıkları ekonomik sorunlar ve sağlık hizmetlerine ilişkin çok sayıda isim açıklamalarda bulundular.

EYT'lilerin pandemi sürecinden en çok etkilenecek kesimlerden birinin olduğunun ifade edildiği açıklamalarda, bu alanda düzenleme talep edildi. Ancak emeklilikte yaşa takılanlar konusunda net bir adım gelmedi. Pandemi süreci nedeniyle işinden olan, iş bulmakta zorlanan yada ekonomik olarak çok zorlanan EYT'liler kendileri için sürpriz bir adım bekliyorlar. EYT yasasının en kısa zamanda meclisten geçmesini bekleyen EYT'liler başta hükümet olmak üzere tüm siyasilerin adım atmasını bekliyorlar.

EYT YASASI ÇIKACAK MI?

EYT yasası konusuna dair hükümet kanadından son yapılan açıklamaların üzerinden çok uzun bir süre geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ele alınan EYT konusuna dair o dönem düzenleme olmayacağı ifade edildi. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'ta yaptığı konuşmasında bakanlık olarak EYT'ye dair çalışma içerisinde olmadıklarını ifade etmişti.

PEKİ EYT YASASI ÇIKARSA İLK KİMLER EMEKLİ OLUR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda beklenen bir düzenleme bulunmuyor. Ancak yasasının şuan çıkması durumunda her EYT'li emekli olamayacak. Örneğin 1999 – 8 Eylül 1999 içinde hizmet süresi 20 yıl olanlar 56 yaşında olmaları durumunda emekli olabilecekler. Emeklilik için ise SGK prim şartı bulunmaması gerekiyor. Bunun dışında 1999 yılı öncesinde ise emeklilik yaşı daha da kısa olacak.

1996 –1997 içinde hizmet süresi: 20 yıl, Yaş: 53 ve Prim: 5900.

1997 –1998 içinde hizmet süresi: 20 yıl, Yaş: 54 ve Prim: 5975.

1998 –1999 (Mayıs) içinde hizmet süresi: 20 yıl, Yaş: 55 ve Prim: 5975

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 2021 yılında bütçe ayrılmadı. EYT konusunda son yapılan açıklamalarda düzenleme için bir planlama olmadığını gösteriyor. Düzenleme ancak sürpriz bir adım gelirse yasalaşabilir.
Yorumlar (1)
Yasar büçkün 1 ay önce
Bahçelerde maydanoz
Bu ne bicim lacivert
Gel bana bazı bazı