22 Mart Açılış Fiyatları! Altının Gramı Ne Kadar, 22 Ayar, Çeyrek, Cumhuriyet Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş sonrasında altın fiyatları da yukarı yönlü hareket etti. Son dakika gelişmesi ile gram altın yanı sıra cumhuriyet altını, çeyrek altın fiyatı ve 22 ayar altın fiyatları da yükseldi. Peki, 1 gram altın ne kadar oldu, çeyrek ve cumhuriyet ile güncel altın fiyatları 22 Mart 2021 Pazartesi bugün ne kadar?

22 Mart Açılış Fiyatları! Altının Gramı Ne Kadar, 22 Ayar, Çeyrek, Cumhuriyet Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?
Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın, ani bir karar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınması ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından piyasalarda oluşan şok dalgası devam ediyor.

Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararnamesinin ardından sığ piyasalarda yaşanan sert fiyatlamaların ardından 22 Mart 2021 Pazartesi günü haftanın ilk resmi açılış fiyatları da belirlenmiş oldu.

22 MART 2021 PAZARTESİ GÜNÜ CANLI ALTIN FİYATLARI! 

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmadan önce son Merkez Bankası toplantısı ile yapmış olduğu 200 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrasında altın fiyatları haftayı düşüşle kapatmıştı. Piyasaların Cuma günü yapmış olduğu kapanıştı gram altın 407 lira seviyesine kadar düşerken gram altının fiyatı için ekonomistler tarafından "400 liranın altını test edebilir" yorumları yapılmaya başlanmıştı.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması piyasalarda erken faiz indirimi beklentisi oluştururken yaşanan beklenti önce dolar kurunu ardından da altın fiyatlarını vurdu. Uluslararası piyasada ons altının fiyatının düşmesine rağmen iç piyasada dolardan destek bulan altın fiyatları yükseldi.Yaşanan yükselişin ardından Cuma gününü 407 liradan kapatan altın fiyatları yeni güne 447 liradan başlayarak son zamanların en hızlı fiyat artışını gerçekleştirmiş oldu. Gram altının fiyatı yüzde 10 değer kazanmış oldu.

ÇEYREK ALTIN, CUMHURİYET ALTINI VE 22 AYAR BİLEZİK GRAM FİYATI NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Yaşanan yükselişten çeyrek altın da etkilendi. Çeyrek altın alış fiyatı 717 lira ve atış fiyatı 757 lira oldu. Çeyrek altında yaşanan yükseliş yüzde 11.49 olarak kaydedilirken Cumhuriyet altını alış 2 bin 861 lira ve satış 3 bin 12 lira oldu. 22 ayar altın fiyatı ise 393,33 lira ve satış fiyatı ise 427,73 lira seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Piyasalar bugün Merkez Bankası tarafından yapılacak olan açıklamaları takip ederken yine açıklanacak ekonomik veriler, Çarşamba günü ilan edilecek olan reform paketinin detayları da piyasaya yön verecek önemli veri başlıkları arasında yer alıyor.
Yorumlar (0)