23 Nisan Cuma Günü Banka Şubeleri Açık Olacak Mı, Havale Ve EFT Yapılır Mı?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle vatandaşlar Cuma günü bankalar açık mı gibi sorular sormaya başladılar. 23 Nisan Cuma günü banka şubeleri açık olacak mı? 23 Nisan Cuma günü havale ve eft yapılır mı?

23 Nisan Cuma Günü Banka Şubeleri Açık Olacak Mı, Havale Ve EFT Yapılır Mı?
Türkiye'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 81 ilde sınırlı bir şekilde kutlanacak. 23 Nisan Cuma günü bayram olmasına karşın sokağa çıkma yasağının da bulunması kutlamaları etkileyecek. 23 Nisan'a dair en çok merak edilen konulardan birisi de bankaların açık olup olmayacağı oldu. 23 Nisan Cuma günü banka şubeleri açık olacak mı? Banka şubelerinden müşteriler işlemlerini yapabilecekler mi?

23 NİSAN CUMA BANKA ŞUBELERİ AÇIK OLACAK MI?

23 Nisan Cuma günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması nedeniyle Türkiye'de resmi tatil olacak. Bu nedenle banka şubeleri de açık olmayacak. Müşteriler şubeler üzerinden bankacılık işlemlerini yapamayacaklar. Bankacılık işlemleri yalnızca internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı ile yapılacak. Müşteriler banka şubelerinden herhangi bir şekilde hizmet alamayacaklar.

23 NİSAN CUMA GÜNÜ HAVALE YAPILIR MI?

Banka şubelerinin kapalı olacak olmasından dolayı vatandaşlar 23 Nisan 2021 Cuma günü hava işlemlerini yapıp yapamayacaklarını merak ediyorlar. Banka şubeleri üzerinden havale işlemleri gerçekleştirilemeyecek. Ancak havale aynı banka üzerinde bulunan farklı iki hesap arasında para transferi olduğu için resmi tatil olmasının veya banka şubelerinin kapalı olmasının bir etkisi olmayacak. Müşteriler internet bankacılığı ve mobil bankacılık sistemleri üzerinden hava işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu konuda herhangi bir kısıtlama olmayacak.

23 NİSAN CUMA GÜNÜ EFT YAPILIR MI?

23 Nisan Cuma günü bankacılık için en çok merak edilen konu ise EFT yapılıp yapılamayacağı oldu. Müşteriler 23 Nisan Cuma günü resmi tatil olduğu için EFT işlemlerini yapamayacaklar. EFT farklı iki bankanın hesapları arasındaki para transferi olduğu için resmi tatillerde bu işlem gerçekleştirilemiyor. Bu nedenle EFT işlemi yapmak isteyenlerin 26 Nisan Pazartesi gününü beklemeleri gerekecek. Bu süre içerisinde EFT işlemi için emir verilebilir ama para transferi ancak 26 Nisan 2021 Pazartesi günü gerçekleşir.

Öte yandan Merkez Bankası'nın yeni ödeme sistemi olan FAST üzerinden EFT işlemi yapılabilir. Ancak bu da bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Limit sınırı da bulunan bu işlemde resmi tatil olmasının bir önemi yok ama belirli miktarlarda EFT'ye izin verilebiliyor. Bu limitler bankadan bankaya da değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca FAST sistemine entegre olmayan bazı bankalar da bulunmaktadır.
Yorumlar (0)