23 Nisan Tatili Bile Doları Durdurmadı! Dolar Kuru Bugün Kaç TL Oldu?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yurt içinde piyasaların kapalı olmasına rağmen Türk lirası dolar karşısında değer kaybı yaşamaya devam etti. Dolar kuru bugün kaç TL oldu?

23 Nisan Tatili Bile Doları Durdurmadı! Dolar Kuru Bugün Kaç TL Oldu?

Türkiye ekonomisine ilişkin önemli gelişmleer yaşandığı haftada Türk lirası olumsuz bir görüntü ortaya koymaya devam etti. Türkiye'de piyasalar haftayı dün akşam piyasaların kapanış saati ile kapatmıştılar. 23 Nisan resmi tatili Türk lirasının dolşar karşısındaki değer kaybını durduramadı. 

DOLAR KURU TATİL DİNLEMEDİ

Türkiye'de piyasalar kapalı olmasına rağmen yurt dışı piyasalarda gün boyu işlemler devam etti. Yurt dışı piyasa fiyatlamasına göre dolar kuru bugün 8,39 TL seviyesine kadar çıktı. Türk lirasının dolar kuru karşısındaki kayıpları haftalık olarak yüzde 4'e yükseldi. Bu hafta içerisininde gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybetseler de en agresif kayıp yaşayan para birimi Türk lirası oldu. 

Dola rkurunun neden yükseldiği ve farklı bir yükseliş trendine kendisini bıraktığı da merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Buna göre ABD – Türkiye ilişkilerindeki endişeler ile Türkiye ekonomisindeki riskler kur fiyatlamasında etkili oluyor. Ayrıca Merkez Bankası rezervlerine yönelik yapılan tartışmalar da Türk lirasına ciddi bir güven kaybı yaşatıyor. Tüm bunlar birleşince dolar kuru bu hafta önemli derecede yükseliş kaydetti. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KONUŞACAK

Türkiye'de piyasalar bu akşam saat 21:00 Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarına çevrilecek. Başkan Kavcıoğlu TRT Haber, CNN Türk ve A Haber ortak yayınına katılarak ekonomi mesajları vereceği bildirildi. Bu mesajların piyasayı teskin edici nitelikte olması beklenirken yapılacak olan açıklamalar büyük bir dikkatle takip edilecek. Merkez Bankası'nın yeni dönemde para politikasına dair en çarpıcı açıklamaların bu akşam Başkan Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılacağı tahmin ediliyor. 

DOLAR NE KADAR OLDU?

Öte yandan dolar kuru şu anda 8,37 TL, euro kuru ise 10,10 TL'den işlem görmeye devam ediyor. Kurlardaki yüksek fiyatlama Türk lirası aleyhinde bir görüntü ortaya koyuyor.

Yorumlar (0)