25 Yıl Sigortalılık Gün Şartıyla 50 Yaşında Emeklilik! İşte Bilinmesi Gerekenler

50 yaşında emekli olmak çoğu çalışanın hayali. İşe başlangıç tarihi erken olanlar için bu fırsat bulunuyor. Konuya ilişkin detayları Emlak365 olarak biz soru bir cevap ile paylaşıyoruz.

25 Yıl Sigortalılık Gün Şartıyla 50 Yaşında Emeklilik! İşte Bilinmesi Gerekenler
Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatına göre işe yeni başlayanlar 60 yaşında emekli olacaklar. Emekli olmak için talep edilen yaş şartı ise eski çalışanlar için işe başlama tarihine göre düşüyor. Bu durumda olan bir çalışan ise işe başlama tarihinin erken olduğunu ve kaç yaşında emekli olabileceğini SGK uzmanına sordu.

50 YAŞINDA EMEKLİLİK 1 SORU - 1 CEVAP

Çalışan, SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu'ya yönelttiği sorusunun ilk bölümünde kendisine ait bilgi verdi. Çalışan daha sonra ise kaç yaşında emekli olabileceğini sordu.

Erkek çalışan sorusunda kendisi ile ilgili olarak "1 Ağustos 1970 doğumluyum. İlk sigorta giriş tarihim 20 Eylül 1987." bilgilerini paylaştı. Çalışan bu açıklamalarının sonunda ise kaç yaşında emekli olabileceğini sordu.

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu çalışanın 50 yaşında emekli olabileceğini ifade ederek şu açıklamada bulundu. "Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödeme gün sayınızı bildirmemişsiniz. Süre ve yaş şartını sağladığınızdan 5375 gün priminiz varsa istediğiniz zaman, yoksa priminizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz."

54 YAŞINDA EMEKLİLİK

Bir başka erkek çalışan ise askerlik borçlanması yapması durumunda kaç yaşında emekli olabileceğini sordu. Çalışan sorusunda "8 Mayıs 1973 doğumluyum. İlk sigorta başlangıç tarihim 3 Ekim 1995 olup halen çalışmaya devam ediyorum. Ayrıca askerlik hizmetimi 1 Mart 1993’te 18 ay olarak yaptım ve borçlanarak bedelini de ödedim. Acaba ne zaman emekli olurum?" ifadelerini kullandı.

SGK Uzmanı Sarısu askerlik borçlanması ile erken emekli olunabilmesi için çalışanın tabi olduğu koşulları açıkladı. Daha sonra çalışanın emeklilik yaşına dair açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı "Askerlik borçlanması, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlıyor. Toplam 5675 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. " yanıtı verdi.
Yorumlar (0)