3 Alternatif Hesaplama! Enflasyona Göre Zamlı Emekli Bayram İkramiyesi Kaç TL Olacak?

Emekliye bayram ikramiyesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir beklenen müjdeyi vermiş ,enflasyon oranında zam yapılacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kesin bir rakam vermemesi enflasyona göre zam hesaplaması konusunda 3 farklı alternatifi gündeme taşıdı. Emeklilere Ramazan Bayramı ikramiyesi kaç lira oldu, ne kadar, kaç TL zam geldi, gelecek, enflasyona göre zam hesaplama nasıl yapılır?

3 Alternatif Hesaplama! Enflasyona Göre Zamlı Emekli Bayram İkramiyesi Kaç TL Olacak?

Mİlyonlarca emekli özellik de pandemi döneminde getirilen kısıtlamalar ile gelir kaybına uğramış ve geçim sıkıntısı yükleri artmıştı. Süreçte emeklilerin hükümetten ısrarla talep ettikleri bir düzenleme de emekliye bayram ikramiyesi için zam yapılması yönünde olmuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklama ile emeklilerin bayram ikramiyesine zam yapıldığını açıklamış ancak kesin bir rakam telaffuz etmeden sadece enflasyon oranında artış yapılacağını dile getirmişti. Peki, emeklilere bayram ikramiyesi ne kadar, kaç TL oldu, kaç lira zam geldi, Ramazan bayramında emekliye bayram ikramiyesi hesaplara kaç lira olarak yatırılacak?

RAMAZAN BAYRAMINDA EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ KAÇ TL OLDU, EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ 2021 NE KADAR YATIRILACAK?

Ramazan ayının ortasına gelinmişken emekliye bayram ikramiyesi için geri sayım da hızlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında Mayıs ayının başında ödemelerin hesaba geçiririleceği ilan edilirken zamlı bayram ikramiyesi tutarının kaç lira olacağı da merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu zam açıklamasında sadece enflasyon oranına göre artış yapacaklarını ifade etmişti. 

Enflasyon üzerinden yapılan hesaplama 3 farklı senaryo ortaya çıkarken yapılan hesaplamalara göre;

6 ayda bir enflasyon farkının ikramiyelere yansıtılması, 

Yıllık enflasyon oranı üzerinden ikramiyelere zam yapılması, 

Emekliye bayram ikramiyesi verilmesine başlanan ilk tarih olan 2018 yılından bu yana yaşanan enflasyonun emekliye bayram ikramiyesine zam olarak yansıtılması gündeme getirildi. 

Üçüncü ihtimal son derece zayıf olarak görülürken 6 ayda bir enflasyon zammı yapılması durumunda bayram ikramiyesine yüzde 8,36 oranında zam geleceği yani 83.60 lira zam yapılacak. İkinci seçenek hayata geçirilirse bu durumda 14,6 oranında zam gelecek ki bu da 146 TL zam gelmesi anlamına gelecek. 

EMEKLİLERE RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDEMESİ NE ZAMAN, EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ HANGİ TARİHTE HESAPLARA YATIRILACAK?

Emeklilerin büyük bir heyecanla beklemiş oldukları zamlı bayram ikramiyesi ödemeleri hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada "Bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında, kurban bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceğiz" diyerek Ramazan Bayramı ikramiyesi ödemelerinin Mayıs ayının başında hesaplara yatırılacağını duyurmuştu. 

Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ise Temmuz ayının ortasına doğru hak sahibi olan emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

Yorumlar (0)