3 Bin TL ve 5 Bin TL Hibe Desteği Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Devlet tarafından esnaflara verilecek olan 3 Bin TL ve 5 Bin TL hibe desteğinin ne zaman ödeneceği merak ediliyor. Esnaf hibe desteği hesaplara ne zaman yatacak? Esnaf hine desteği başvuruları devam ediyor mu? Esnaf hibe desteği ödemeleri nasıl yapılacak?

3 Bin TL ve 5 Bin TL Hibe Desteği Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Türkiye'de koronavirüs sürecinde ekonomik olarak mağdur olan kesimlerin başında gelen esnaflara devlet tarafından hibe desteği veriliyor. Normalleşme döneminde ayakta kalabilmeleri için Ticaret Bakanlığı tarafından daha önce açıklanan esnaf gruplarına 3 Bin TL ve 5 Bin TL miktarlarında hibe desteği verilecek. Karşılıksız olan bu hibe desteğinde milyonlarca esnafın yararlanması bekleniyor. 

ESNAF HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

Esnaf hibe desteği ödemeleri iki ayrı gtupra yapılacak. İlk grupta yer alan kahvehane, çay bahçesi, kafe, okul ve personel servisleri, kantinler, öğrenci yurtları, internet kafeler, kırtasiyeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmelere 5 Bin TL esnaf hibe desteği ödemesi yapılacak. İkinci grupta değerlendirilecek olan bakım, onarım ve kaporta işleriyle uğraşanlar, sıhhi tesisatçılar, seyyar satıcılar, hırdavatçılar, mizisyenler, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, kalaycılar, samcılar, çilingirler, bakırcılar lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, berberler yararlanacaklar ve bu işletmelere de 3 Bin TL esnaf hibe desteği ödemesi yapılacak. 

ESNAF HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR MU?

Esnaf hibe desteği ödemesi almak isteyen esnaflar başvuruların devam edip etmediğini merak ediyorlar. Bu başvurular e-devlet üzerinden alınmaya devam ediyor. Hibe desteğinden yararlanmak isteyen esnafların başvuru işlemlerini yerine getirmeleri gerekiyor. Başvurular 23 Haziran'a kadar yapılabilecek. Bu tarihten sonra herhangi bir şekilde başvuru  kabul edilmeyecek. 

ESNAF HİBE DESTEĞİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

E-devlet üzerinden esnaf hibe desteği başvurusu yapan esnaflar kendilkerine ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. 3 Bin TL ve 5 Bin TL esnaf hibe desteği ödemelerine ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak bu ödemelerin 1 Temmuz'da hibe desteği almaya hak kazanan esnafların başvuru sırasında bildirdikleri IBAN numaralarına yatırılması bekleniyor.

Yorumlar (0)