3 Bin TL Ve 5 Bin TL Hibe Desteğinin Detayları Belli Oldu! Kimlere Verilecek, Nereye Başvuru Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hafta başında müjdelenen 3.000 TL ve 5.000 TL hibe desteği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yürürlüğe giren esnaf hibe desteğinin de detayları belli oldu. Kimlere ne zaman hibe desteği verilecek? 

3 Bin TL Ve 5 Bin TL Hibe Desteğinin Detayları Belli Oldu! Kimlere Verilecek, Nereye Başvuru Yapılacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnafları desteklemek amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hafta başında açıklanan esnaf hibe desteği paketi resmen yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile artık esnaf hibe desteğinin ödenmesi için herhangi bir engel kalmadı. 

ESNAFLARA HİBE DESTEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan esnaflara ve işletmetlere iki ayrı grupta hibe desteği ödemesi yapılacağını bildirmişti. Tek seferlik bu hibe desteklerinden 1,5 milyon esnafın yararlanması bekleniyor. Bu kapsamda 235 bin esnafa 5 Bin TL ve 1 milyon 150 bin esnafa da 3 Bin TL hibe desteği ödemesi yapılacak.

TİCARET BAKANLIĞI ÜZERİNDEN ÖDEME YAPILACAK

Resmi Gazete'de yayımlanan hibe desteği kararı ile bu destek ödemelerinin detayları da ortaya çıktı. Buna göre bu hibe desteği koronavirüs salgınından dolayı işleri ve iş yerleri zarar gören esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek. Hibe destekleri Ticaret Bakanlığı üzerinden hak sahiplerine ulaştırılacak. 

17 MAYIS 2021 GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİYETLİĞİ ŞARTI

3 Bin TL ve 5 Bin TL hibe desteği için Ticaret Bakanlığı'nın bütçesine ek kaynak aktarılacak. Hibe desteğinden  17 Mayıs 2021 tarihi itibariyle gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler yararlanabilecekler. 

Esnaf hibe desteklkerine dair kapsamlı bilgilendirme Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak. Ticaret Bakanlığı hibe desteği almak isteyen esnaflardan başvuru yoluyla talepleri kabul edecek. Şartları uyan esnaflara ise bu hibe desteği ödemeleri Haziran ayı içerisinde ödenecek. 

5 BİN TL HİBE DESTEĞİ ALACAK ESNAFLARIN LİSTESİ

-Kahvehaneler 
-Kafeler 
-Çay bahçeleri 
-Okul ve personel servisleri 
-Düğün salonları 
-Öğrenci yurtları 
-Kantinler 
-Kırtasiyeler 
-İnternet kafeler 
-Hamamlar
-Lunaparklar 

3 BİN TL HİBE DESTEĞİ ALACAK ESNAFLARIN LİSTESİ

-Bakım, onarım ve tamirat ile uğraşan esnaflar 
-Kaportacılar
-Müzisyenler

-Sıhhi tesisatçılar
-Oto yıkamacılar 
-Kuru temizlemeciler 
-Oyuncakçılar 
-Kozmetikçiler 
-Hediyelik eşya satıcıları 
-Camcılar
-Çilingirler 
-Kalaycılar 
-Bakırcılar
-Ayakkabıcılar
-Tuhafiyeciler 
-Züccaciyeciler 
-Kurs işletmecileri 

Yorumlar (1)
A Erdoğan 1 ay önce
Gelir Vergisi odemek şartı varmış bunun adı hibe deģil vergi iadesi .