3 Ekonomist Tarih Verdi! Düşük Dolar Kuru Fiyatlara Ne Zaman Yansıyacak?

Dolar kurunda yaşanan değer kaybı ekonomi gündemi için büyük önem arz ediyor. Özellikle dolar kurunda yaşanan yükselme ile fiyatları birden yükselen ürünler vatandaşların alım gücünü doğrudan etkilerden doların düşmesinin ardından yapılmayan indirimler zorlu sürecin devam etmesine neden oluyor.

3 Ekonomist Tarih Verdi! Düşük Dolar Kuru Fiyatlara Ne Zaman Yansıyacak?
Dolar kurunda yaşanan değer kaybı ekonomi gündemi için büyük önem arz ediyor. Özellikle dolar kurunda yaşanan yükselme ile fiyatları birden yükselen ürünler vatandaşların alım gücünü doğrudan etkilerden doların düşmesinin ardından yapılmayan indirimler zorlu sürecin devam etmesine neden oluyor. Peki dolar kuruna bağlı olarak indirimler ne zaman yapılacak? Uzmanlar açıkladı.

DOLAR KURU NEDEN DÜŞÜYOR?

Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy, Gedik Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı ve İntegral Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer dolar kurunda yaşanan değer değişimini ele aldılar. Hürriyet'ten Gaye Kobal'a konuşan uzmanlar hem dolardaki düşüşün nedenlerini açıkladılar hemde düşük dolar etkisinin fiyatlara ne zaman yansıyacağını değerlendirdiler.

Seda Özer yapmış olduğu konuşmasında dolar kurunda yaşanan değer kaybını, değişen ekonomi politikalarına bağladı. Bu süreçte başrol oyuncusu olarak TCMB'yi işaret eden Özer alınan faiz artırımı karralarının dolarun düşmesinde büyük rol oynadığını ifade etti. Özer BDDK ve diğer ekonomi otoriteleri tarafından atılan normalleşme adımlarının süreci desteklediğini açıkladı.

Murat Özsoy ise dolar kurunda yaşanan gerilemeyi 3 maddede sıraladı.

* Bu maddelerin birincisi Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına devam edeceğine dair net ve kararlı duruş sergilemesi.  Özsoy açıklamasında TCMB'nin yakın dönemde faiz indirimi yapmayacağını açıklamasınında önemli olduğuna vurgu yaptı.

* ikinci neden; Türkiye CDS (Credit Default Swap yani kredi temerrüt takası) primlerinin gerilemesi.

* Reform paketi hazırlıklarının tamamlanma aşamasına geldiğine dair verilen mesajlar.

Eral Karayazıcı dolar kurunun neden düştüğüne ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde yabancı yatırımcıların dolar satıp TL almasından kaynaklandığı üzerinde durdu. 2020 yılının 2. çeyreğinden itibaren küresel fonların gelişen ülkelere yatırım yaptığını ifade eden Karayazıcı Türkiye'nin Kasım 2020 dönemine kadar bu rüzgardan yararlanamadığını ifade etti. Kasım sonrası dönemde ise yabancı yatırımcıların taleplerinin sağlandığı ve dövizin gerilediği ifade edildi.

DÜŞÜK DOLAR ETKİSİ FİYATLARA NE ZAMAN YANSIYACAK?

Vatandaşların merak ettiği soruların başında ise düşük dolar kurunun başta gıda olmak üzere fiyatlara ne zaman yansıyacağı. Murat Özsoy düşük doların etkisinin henüz fiyatlara yansımadığını vurguladı. Bunun ana sebebeni ise hem küresel çapta üretim hatlarının henüz tam olarak normale dönmemesi hemde hammadde tedariklerinde ve üretim kapasitelerinde artış olmaması olarak gösterildi.

Eral Karayazıcı ise düşük dolar kurunun fiyatlara ne zaman yansıyacağına ilişkin konuşmasında tarih verdi ve "Ürün bazında değişmekle birlikte henüz güçlü bir yansıma yok. Stoklar eski maliyet ile edinildiği için kurdaki düşüşün ithal ürün fiyatlarına yansıması 3-6 ay kadar gecikecektir." açıklamasında bulundu.

Emlak365.com

 
Yorumlar (0)