EKONOMİ

3 Soruda 51, 52 ve 55 Yaşında Emeklilik Hakkı

Emeklilik sisteminde uygulanan mevzuat gereği, emeklilik yaşı kişiye özel durumlara göre belirlenir. En erken emekli olmanın yollarını arayan vatandaşlar için işe başlama tarihi, SGK prim ve sigortalılık gün sayısına göre emeklilik yaşı hesaplama soru cevaplarını paylaşıyoruz.

Emeklilik sisteminde uygulanan mevzuat gereği, emeklilik yaşı kişiye özel durumlara göre belirlenir. En erken emekli olmanın yollarını arayan vatandaşlar için işe başlama tarihi, SGK prim ve sigortalılık gün sayısına göre emeklilik yaşı hesaplama soru cevaplarını paylaşıyoruz.

Bilindiği üzere emeklilik yaşı üzerinde en önemli etmen işe başlama tarihi. Vatandaşların işe başlama tarihleri ne kadar erken ise emeklilik yaşı o kadar kısa olabiliyor. Emeklilik yaşında etkili olan diğer etmenler ise doğum tarihi, askerli veya doğum borçlanması, prim sayısı gün sayısı.

51 YAŞINDA EMEKLİLİK

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu’ya yöneltilen sorular ile vatandaşlar kaç yaşında emekli olabileceklerini soruyorlar. Çalışan bir kadın sorusunda “30 Kasım 1970 doğumluyum. SSK başlangıcım 1 Ocak 1995. Toplam 5.995 gün primim var. Üç çocuk annesiyim. Ne zaman emekli olacağım?” bilgilerini verdi. 

Ekrem Sarısu, Posta’da yer alan köşesinde bu soruya “Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 30 Kasım 2021’de emekli olabilirsiniz. Priminiz yeterli olduğundan doğum borçlanmasına ihtiyacınız yok.” açıklamasında bulundu. 

55 YAŞINDA EMEKLİLİK

Erkek bir çalışan ise işe başlama tarihi başta olmak üzere kendisine ait bilgileri SGK Uzmanına aktardı. Çalışan sorusunda “10 Mayıs 1969 doğumluyum. SSK girişim 10 Ekim 1988. 2001’e kadar 2090 gün primim var. 10 Mart 2001’de Emekli Sandığı’na tabi memur olarak çalışmaya başladım. Ne zaman ve nasıl emekli olurum?” dedi. 

Sarısu çalışanın emeklilik yaşına dair, “Emekli olmak için 25 tam yıl sigortalılık süresi ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Boşluğunuz yoksa hizmet süresi şartını sağlamış olduğunuzdan, 55 yaşınızı dolduracağınız 10 Mayıs 2024’te emekli olabilirsiniz.” açıklamasında bulundu 

52 YAŞINDA EMEKLİLİK

Askerlik borçlanmasının emekliliğe etkisini soran bir erkek çalışan sorusunda “10 Şubat 1970 doğumluyum. SSK girişim 25 Temmuz 1992 olup 6440 gün prim ödemem var. 18 ay askerlik yaptım. Kaç ay askerlik borçlanması yapmak gerekir?” bilgilerini verdi. 

SGK Uzmanı Sarısu ise bu soruyu “Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerlik sürenizin 430 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz.” ifadeleriyle yanıtladı.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir