3,3 Milyar Dolarlık BTC Opsiyonu Son Buluyor! Sözleşmeler Bugün Bitiyor!

Analistler, tüccarların BTC’yi ellerinde tutmaları veya yeniden yatırım yapmaları halinde kripto para piyasasına yeni para akışı olacağını belirttiler.

3,3 Milyar Dolarlık BTC Opsiyonu Son Buluyor! Sözleşmeler Bugün Bitiyor!
Analistler, tüccarların BTC’yi ellerinde tutmaları veya yeniden yatırım yapmaları halinde kripto para piyasasına yeni para akışı olacağını belirttiler. BTC yatırım işlemlerinin yanında, 400 bin Ethereum değerinde opsiyon sözleşmeleri de bu gün sona erecek. Bu ise ortalama 613 milyon değerinde sözleşmenin son bulması demektir.

Opsiyon Sözleşmelerinde Son Durum

Opsiyon sözleşmeleri, tüccarlara gelecekte bir zamanda belirli fiyatlardan varlıkları satın alma hakkını veririler. Ancak bir yükümlülük vermezler. BTC opsiyonları, aslında BTC fiyatları üzerinde spekülasyon yapmanın bir yolu olarak görülebilir. Bu opsiyon sözleşmelerinin süreleri dolana kadar takasa devam edilebiliyor. Yatırımcılar ise bugün bitecek sözleşmelerin ardından piyasanın nasıl şekilleneceğini merak ediyorlar.

Kripto para yatırım şirketi Bequant’ın araştırma müdürü Denis Vinokourov çok telaşlı bir hava içinde olmayıp, yaptığı açıklama ile ‘’ Opsiyon akışları henüz piyasayı hareket ettirebilecek büyüklükte değil.’’ sözlerini kullandı.

Son dönemlerde Vinokaurov "Tüccarlar opsiyonlarını nakde çevirdikleri zaman fiyatın düşmesine rağmen, daha sonra tekrar bir yükseliş olduğunu, akışın büyük bir kısmının yönsel değil, piyasadan bağımsız olduğunu belirtmekte fayda var." sözlerini kullanıyor. Başka bir ifade ile daha az alış, daha çok satış ve daha hold yapma gündeme geliyor.

Mart Ayında Sona Erecek Sözleşmeler

Mart ayının sonunda sona erecek sözleşmeler de ise çok fazla para yükü görülüyor. Skew Analytics’e göre sözleşmelerin Mart sonuna yansıyan rakam değeri 84.700 Bitcoin, şu anda 4 milyar dolar değerine denk gelen bir miktar denilebilir. Ethereum’da aynı durum ile Mart ayının sonunda bitecek sözleşmelerde 551.800 ETH taşıyor. 26 Mart tarihinde sona eren bu sözleşmeler ise 841 milyon dolar değerindedir.

Analistler sözleşmelerin bitişi ile hem bugün hem de 26 Mart’ta kripto para piyasasında fiyatlar açısından yeni gelişmelerin gündeme geleceğini ve bugünün anlık fiyat takibi yapmak için en önemli gün olduğunu belirttiler. Yüksek BTC ve ETH miktarı alım veya satış işlemlerini sözleşme bitimleri ile dahil olabilir.
Yorumlar (0)