3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Ne Zaman TBMM'ye Geliyor? Hangi Memurlara Ek Gösterge Verilecek?

Türkiye'de memurlar hakkında yapılacak olan 3600 ek gösterge düzenlemesinin ne zaman çıkacağı ve yürürlüğe gireceği merak konusu oldu. 3600 ek gösterge 2021'de çıkacak mı? TBMM'de 3600 ek gösterge kanun teklifi verildi mi? 3600 ek gösterge düzenlemesinden hangi memurlar yararlanacak?

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Ne Zaman TBMM'ye Geliyor? Hangi Memurlara Ek Gösterge Verilecek?

Türkiye'de memurlar için yapılacağı defalarca söylenen 3600 ek gösterge düzenlemesi için meraklı bekleyiş devam ediyor. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile memurlar ciddi bir imkana kavuşacaklar ama henüz bu konuda somut bir adım atılmadı. Pandemi öncesi başlayan çalışmalar şu ana kadar sonlandırılamadı. Dolayısı ile milyonlarca memurun bekleyişlerini bitirecek olan düzenlemenin hazırlığı devam ediyor. 

3600 EK GÖSTERGEDEN KİMLER YARARLANACAK?

3600 ek gösterge düzenlemesinden tüm memurların faydalanması gerektiği talebi olsa da bakanlıkların yaptıkları çalışmaların bu kapsamda olmadığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memurlara verdiği 3600 ek gösterge sözünden yalnızca öğretmenler, polisler, hemşireler ve din görevlileri yararlanabilecekler. Bunun dışında kalan memurların 3600 ek göstergeden yararlanma imkanları bulunmayacak. Ancak sürpriz bir karar verilir ve 3600 ek gösterge düzenlemesi tüm memurları kapsayacak şekilde TBMM'den geçerse o zaman bütün memurlar bu düzenlemeden yararlanabilecekler. 

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ MAAŞLARI YÜKSELTECEK Mİ?

3600 ek gösterge düzenlemesi memur maaşlarına asıl etkisi emeklilik sürecinden olacak. Göstergesi yükselen memurlar daha yüksek tutarda emekli maaşı alabilecekler. Şu anda çalışırken aldıkları maaşlarından çok fazla bir kesinti olmadan emekli olabilecek memurlara 3600 ek gösterge ile emeklilik döneminde faha fazla maaş ödemesi yapılabilecek. Bu bir anlamda emekliliği teşvik etme olacak.

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKACAK?

3600 ek gösterge düzenlemesinin ne zaman çıkacağına dair henüz net bir bilgi bulunmuyor. Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığının 3600 ek gösterge çalışması yaptıkları biliniyor. Tüm bu çalışmalar en sonunda bir kanun teklifi haline dönüştürülüp TBMM'ye gönderilecek. Ardından ise 3600 ek gösterge düzenlemesi TBMM'de onaylanıp yürürlüğe girecek. Bunun yanında muhalefet partilerinin milletvekilleri zaman zaman TBMM Başkanlığına 3600 ek gösterge düzenlemesine dair kanun teklifleri veriyorlar. Ancak bu teklifler henüz komisyon aşamasındayken AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından reddedilip rafa kaldırılıyorlar.

Yorumlar (1)
0155 3 hafta önce
Yalancılar beklemeyin 3600 oyle birsey yok.secime yakin ortaya atar secim biter sen sag ben selamet