3600 Ek Gösterge Müjdesine 2021 Ayarı! Hangi Memurlar Yararlanacak Ve Kim, Ne Kazanacak?

Türkiye'de milyonlarca memur 3600 ek gösterge ile alakalı son dakika gelişmelerini çok yakından takip ediyorlar. 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, kimler faydalanacak, maaşlar ne kadar artacak?

Türkiye'de milyonlarca memur 3600 ek gösterge ile alakalı son dakika gelişmelerini çok yakından takip ediyorlar. 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, kimler faydalanacak, maaşlar ne kadar artacak?

Türkiye’de memurların en çok bekledikleri konulardan birisi 3600 ek göstergeye dair düzenlemelerin yapılması oldu. Bu konuda hükümet yetkililerinden zaman zaman açıklamalar yapılırken bu düzenlemeye dair çalışmanın sürdürüldüğü biliniyor. Ancak yinede bu düzenlemenin kapsamı ve detayşarıyla beraber ne zaman çıkacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

3600 EK GÖSTERGEDEN KİMLER FAYDALANACAK?

3600 ek gösterge düzenlemesinden ne yazık ki tüm memurlar faydalanamayacak. Bu düzenleme yalnızca hemşireler, öğretmenler, polisler ve din görevlilerini kapsayacak. Diğer memurlar ise şimdilik kapsam içerisinde alınmayacaklar. Bu yönde talep olsa da ilk aşamada diğer memurların kapsam altına alınmayacakları bakanlık tarafından bildirildi. Bunun için öğretmenlerin, hemşirelerin, polislerin ve din görevlilerinin gözü kulağı hükümetten gelecek olan müjdeli habere çevrildi.

3600 EK GÖSTERGE İLE KİM, NE KAZANACAK?

3600 ek gösterge düzenlemesinin TBMM’den geçmesi durumunda polislerin, öğretmenlerin, hemşirelerin ve din görevlilerinin emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında ciddi bir yükseliş meydana gelecek. Emekli ikramiyeleri yaklaşık yüzde 50 artacak olan bu memurların emekli maaşları da şu andaki mevcut maaşlarına çok yakın bir miktarda olacak. Bu durum aynı zamanda emeklilik zamanı gelen ama geçim sıkıntısına düşmemek için çalışmak zorunda olan memurların emekli olmalarını da teşvik edecek. Böylelikle kamuda ciddi bir emekli olan sayısı oluşacak ve kadrolar boşa çıkacak. Gençlerin bu kadroları doldurmaları için ise imkan tanınacak.

BAKAN KOCA’DAN EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

3600 ek gösterge hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bir açıklama yaparak, “Sağlık çalışanlarımızın 3600 ek gösterge beklentisi var. Bunu elbette biliyoruz. Hemşirelerimiz başta olmak üzere kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Bunun takibini bizler de bakanlık olarak yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın da zaten bu konuda talimatı var. Gecikse dahi bu düzenleme çıkacak ve çalışanlarımız faydalanacaktır. Bundan kimsenin ne şüphesi ne de endişesi olsun.” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise 3600 ek gösterge ile alakalı olarak, “Biz hükümet olarak 3600 ek gösterge düzenlemesine karşı pozitif bir yaklaşım içerisindeyiz. Zaten bu bizzat Cumhurbşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıdır. İlgili bakanlıklar gereken çalışmayı gerçekleştiriyorlar. Ortak bir düzenleme taslağı Cumhurbaşkanımıza sunulacaktır. Ardından ise süreç kısa süre içerisinde tamamlanır. Gelişmeler bizim de takibimizin altındadır.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SEÇİM SÖZÜ VERMİŞTİ

3600 ek gösterge ile alakalı olarak memurların en büyük güvencesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda seçimlerde söz vermiş olması oldu. Özellikle erken seçim tartışmalarının yapılmaya başlandığı bugünlerde 3600 ek gösterge düzenlemesinin hızlı bir şekilde TBMM’ye gönderilip çıkarılması bekleniyor. Olası bir erken seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü tutmadan yeniden oy istemesine pek ihtimal verilmiyor.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir