3600 Günle Kıdem Tazminatı! Yargıdan Çalışanları Sevindiren Karar

Çalışanların sıklıkla araştırdıkları 3600 gün ve 15 yıllık prim ile kıdem tazminatı almalarına ilişkin yargıdan çok önemli bir karar çıktı. Yargıtay tarafından alınan karar kapsamında 15 yıl 3600 prim gününü tamamlayarak yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getiren işçilerin kıdem tazminatı alabileceklerini bildirdi.

3600 Günle Kıdem Tazminatı! Yargıdan Çalışanları Sevindiren Karar
Kıdem tazminatı konusunda yargıdan çok önemli bir karar çıktı. On binlerce çalışanı ilgilendiren ve uzun süredir araştırılan konulara ışık tutan karar, kapsamında 15 yıl 3600 prim günü ile kıdem tazminatı alınmasına yönelik oldu.

İşte çalışanları ve emekliliğe hazırlananları yakından ilgilendiren karara dair detaylar. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberinin ayrıntıları.

3600 GÜN İLE KIDEM TAZMİNATI

Bilindiği üzere eski iş kanunu kapsamında, emeklilik için işten ayrılacaklar kıdem tazminatı alabiliyorlar. 1475 Sayılı Eski İş Kanunu’nun 14. Maddesi ile sağlanan bu hak ile yaş şartına bakılmaksızın prim ve gün şartını sağlayanlar çalıştıkları işten ayrılmak istediklerinde kıdem tazminatı alırlar.1999 Öncesi İşe Girenler için

İş Kanunun ilgili maddesinde yer alan düzenleme kapsamında bu haktan yararlanmak için Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanların 15 yıl sigortalılık 3600 prim gününü tamamlamaları gerekiyor.

1999 Sonrası İşe Girenler için

Aynı iş kanunun düzenlemesine göre ise 1999 yılı Eylül ayından sonra işe girenler için ise bu şartlar 4500 prim gününü veya 7000 gün olarak uygulanıyor.

KIDEM TAZMİNATI ALABİLMEK İÇİN

Kıdem tazminatı almak isteyenlerin bu süreçte en dikkat edecekleri nokta başvuru işlemleri olacak. Çalışan kıdem tazminatı alabilmek için iş akdini feshetmeden önce SGK’dan yazıyı alıp, bu yazıyla birlikte işverenden kıdem tazminatı talebinde bulunacak. En önemli detay ise SGK’dan yazıyı iş akdini feshettikten sonra alıp işverene başvuranlar kıdem tazminatı hakkını kaybediyorlar.

YARGITAYDAN ÖNEMLİ KARAR

Kıdem tazminatı konusunda yaşanan bir durum Yargıtay'a taşındı. Bir çalışan 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim gününü tamamladığını SGK'ya bildirerek kıdem tazminatını talep ettiğini ancak işverenin kıdem tazminatını ödemediğini bildirdi. Yargıya taşınan dosyada ise işveren, çalışanın iş akdini kanunun haktan yararlanmak ve başka bir işyerinde çalışmak olduğunu ifade ederek bu durumun hile olduğunu çalışanın hak etmediği kıdem tazminatını talep ettiğini iddia etti.Yargıtay’dan İşçiyi Sevindiren Karar

Yargıtay bu duruma ilişkin almış olduğu kararda yaş hariç diğer emeklilik kriterlerini yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılma imkânı tanındığı vurguladı. Bir karar ile Yargıtay; igortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayan işçinin, yaş koşulu sebebiyle emeklilik hakkını kazanmamış olsa da işyerinden ayrılabileceği ve kıdem tazminatı alabileceğini bildirdi. Yargıtay tarafından alınan bu karar ile çalışanın aşka bir işverene ait işyerinde çalışmaya başlaması, ayrılmadan önce diğer işyeri ile görüşmesi ve hatta sözleşme yapmasının kanuna karşı hile olmadığı değerlendirildi.
Yorumlar (0)