4 Ayda Neden 3 TCMB Başkanı Değişti? Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Yanıtladı

Merkez Bankası Başkanlığı görevine 4 ayda 3 farklı atama yapıldı. Bu kadar kısa sürede bu atamaların neden yapıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Cemil Ertem açıklamalarda bulundu.

4 Ayda Neden 3 TCMB Başkanı Değişti? Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Yanıtladı
Ekonomi gündemi ve para piyasaları tarafından en merak edilen sorulardan birisi, Merkez Bankası Başkanlığı görevinde yapılan değişiklikler oldu. Son 4 ayda 3 farklı ismin bu görevde bulunması nedeniyle ilgili merak edilenlere resmi açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Cemil Ertem katıldığı bir program kapsamında hem TCMB'nin amacına ilişkin açıklamalarda bulundu hemde görev değişiklikleri konusuna değindi.

4 AYDAN NEDEN 3 MERKEZ BANKASI BAŞKANI DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Cemil Ertem, Habertürk TV canlı yayına katıldı. TCMB'de ki görev değişilliği nedeniyle piyasaların dalgalanması, dolar kurunun sert yükselmesi, borsanın tarihi değer kaybına ilişkin açıklamalarda bulunan Cemil Ertem piyasaların ne zaman normale döneceğine ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Piyasalara ilişkin yaptığı konuşmasının dışında kendisine sorulan sorulara da yanıt veren Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Ertem görev değişikliği sonrası sıkça dile getirilen '4 ayda neden 3 Merkez Bankası Başkanı değişti?' sorusunu yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Cemil Ertem bu soruya yanıtında "TCMB, en köklü kurumlardan bir tanesi. Kendine özge yapısı olan bir kurum. MB başkanlarının değişmesi aslında bu köklü kurumun kurumsal yapısının temel politikasının değiştiği anlamına gelmiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleridir. Belki de bu konuda banka deneyimi de olan bir ismi de tercih etmiş olabilir, bilemeyiz. Cumhurbaşkanımızın buradaki iradesi subjektiftir ve ona aittir." ifadelerine yer verdi.

DOLAR KURU YORUMU

Dolar kurunda oluşan sert yükselmenin nedenlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Cemil Ertem yaşanan dalgalı süreçten sonra oluşan sakinliğe değindi. Ertem dolar kuruna dair "Pazar akşamı, Asya piyasalarında dolar/TL yükseldi ancak pazartesi günü Türkiye'de piyasaların açılması ve Londra'da piyasaların açılmasıyla kurun sakinleştiğini gördük. Bunlar pandemi döneminin de temel karakteristiği" ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)