EKONOMİ

4/D'li Taşeron İşçiler İçin 2021 Müjde Yılı Olacak! TİS, Maaş Zammı, 1.000 TL Seyyanen Zam, Tayin Hakkı Ve Diğer Müjdeler Masada!

Taşeron işçi olarak çalışırken kamu kadrosuna geçirilen ve 4/D statüsüne alınan taşeron işçilerin toplu sözleşmelerine ait son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Kadroya geçtikten sonra Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapılmayan taşeron işçilere 2021'de TİS müjdesi verilecek.

Taşeron işçi olarak çalışırken kamu kadrosuna geçirilen ve 4/D statüsüne alınan taşeron işçilerin toplu sözleşmelerine ait son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Kadroya geçtikten sonra Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapılmayan taşeron işçilere 2021'de TİS müjdesi verilecek.

Türkiye’de kamu işçileri arasında 4/D’li taşeron işçi sorunu yaşanmaya devam ediyor. Bu işler 2017 yılında Kanun Hükmünde kararname çıkartılarak kamu kadrosuna nakilleri yapılmıştı. İşçiler kamu kadrosuna geçtikleri için oldukça büyük sevinç yaşamışlardı. Ancak süreç o şekilde ilerlemedi ve aradan geçen zamanda taşeron işçiler kadroya geçtikleri için adeta pişman oldular. Çok sayıda sosyal haktan mahrum bırakılan taşeron işçiler maaş zammı olarak da enflasyonun altında oranlara razı gelmek zorunda kaldılar.

KADROYA GEÇTİKLERİNE PİŞMAN OLDULAR!

2017 yılında taşeron işçilerin kadroya geçişleri sırasında bu işçilere 6 ayda bir yüzde 4 zam verileceği ve bu uygulamanın 31 Ekim 2020’ye kadar devam edeceği bildirilmişti. Başlangıçta asgari ücretin üzerinde maaşı olan taşeron işçiler süreç sonunda ise asgari ücretin altında maaşlara razı gelmek zorunda kaldılar. Kadroya geçmelerinin ekonomik zararı da büyük olan taşeron işçiler bir anda kendilerini büyük bir geçim sıkıntısı içerisinde buldular.

TAŞERONA 2021 TİS MÜJDESİ!

31 Ekim 2020 tarihinde taşeron işçilerin maaş zamlarına dair kararın süre doldu. Bu tarihten itibaren taşeron işçiler Toplu İş Sözleşmesi (TİS) için beklentiye girdiler. Ancak bu sefer de iş kolları ve yetkili sendika sorunu ortaya çıktı. Sendikalar ile Çalışma Bakanlığı arasında meydana gelen anlaşmazlığın bedelini yine taşeron işçiler ödedi. Yetkili sendika ve iş kolları düzenlemelerinin mahkeme süreçleri devam ettiği için Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapılamadı. Şimdi ise 4/D’li taşeron işçilere 2021 yılı içerisinde TİS müjdesi verildi.

Elde edilen bilgilere göre taşeron işçilerin de aralarında bulunduğu kamu işçilerinin Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri 2021’in Temmuz ayında başlayacak. Bu tarihte yapılacak olan görüşmelerle taşeron işçilerin 2022 ve 2023 maaş zamları belli olacak. Maaş zamlarının yanında taşeron işçilerin çok sayıda talebi bu TİS görüşmelerinde masaya yatırılacak.

TAŞERONA TAYİN HAKKI MASAYA YATIRILACAK!

TİS görüşmelerinde taşeron işçiler için sendikaların sosyal hak olarak ilk talebi tayin hakkı olacak. Şu anda taşeron işçilerin tayin hakkı bulunmuyor. Bu nedenle çok sayıda taşeron işçi mağdur olmuş durumda. Aile birlikleri dahi dağılma aşamasına gelen taşeron işçiler sorunlarının çözümü için kendilerine de tayin hakkı verilmesini istiyorlar.

Taşeron işçilerin sosyal hak olarak tek talebi tayin hakkı olmayacak. Bunun yanında kamu işçilerine tanınan tüm sosyal hakların kendilerine de verilmesi ve aradaki farkın ortadan kaldırılması talep edilecek. Taşeron işçiler aynı işi yapmalarına rağmen farklı haklara sahip olunmasını Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı buluyorlar. Yıllardır büyük sıkıntılart çektilerini sendikalara aktaran taşeron işçiler çözüm için şimdiden gerekli hazırlıkların yapılmasını talep ettiler.

TAŞERONA 1.000 TL SEYYANEN ZAM YAPILACAK MI?

Taşeron işçiler 2021 Temmuz ayında maaş zammını TİS ile alacaklar. Ancak bu TİS görüşmelerinde çıkacak zammın mağduriyetlerine gidereceğine inanmıyorlar. Onun için de geçmişteki mağduriyetlerin karşılığı için maaş zammı uygulanmadan önce kendilerine 1.000 TL seyyanen zam istiyorlar. Bu şekilde adaletsizliğin ortadan kalkacağına inanan taşeron işçiler ardından yapılacak maaş zammı ile hak ettikleri maaşı alacaklarını inanıyorlar.

4/D’li taşeron işçiler 2021 TİS görüşmelerine büyük ümit bağladılar. Yaşadıkları mağduriyetleri giderilmesi için bunu bir fırsat gören işçiler sendikalar ile dirsek temasına şimdiden girdiler. Taleplerine yönelik gerekli araştırmanın yapılmasını isteyen işçiler sendikaların görevlerini yapmaları için itici güç olmak adına organizasyonlara da başladılar. Taşeron işçilerin bu taleplerinin hükümet tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu oldu. Bu isteklerin kabul edilmesi durumunda kamu işçileri arasında fark en düşük boyuta inecek.

Emlak365.com


3 Yorum

  1. 4d işçilerinin zorunlu emekliliği kaldırılsın. Emekli maaşları çok düşük olduğundan geçinmeyeceğiz.

  2. iş kur dan alınan bakanlık elemanı arkadaşlarım sözleşmeleri imzalandı tayin hakları oldu maaşları 4d lilere göre daha fazla bu adaletsizlik 20 yyıldır çalışanla 3*5 ay önce işe giren aynı maaşı alamıyor 20 yıllık adam daha az maaş alıyor
    , aynı kurumda aynı işi yapan çalışanlar arasında ayrımcılık yapılıyor çok ayıp….

  3. Tayin hakkı istiyoruz ailemizi çocuklarımızı göremiyoruz malumu durumdayız milli eğitim personeliyim sendikadan ve bakanlıktan talebimiz mağduriyet illerimizi giderin lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir