4/D'li Taşeron İşçiler için Son Gelişmeler! 2021 TİS Tarihi, Zam, Yüzdelik Dilim, Tayin Hakkı, Asgari Ücret Düzenlemesi

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin yeni dönem haklarına ilişkin son gelişmeleri ve gündemde olan başlıkları değerlendirdik.

4/D'li Taşeron İşçiler için Son Gelişmeler! 2021 TİS Tarihi, Zam, Yüzdelik Dilim, Tayin Hakkı, Asgari Ücret Düzenlemesi

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin yeni dönem haklarına ilişkin son gelişmeleri ve gündemde olan başlıkları değerlendirdik. Maaş zam oranı, asgari ücret düzenlemesiyle ek zam, yüzdelik dilim ve tayin hakkı ile eşit işe eşit ücret talebi.

696 sayılı KHK ile kadroya alınan, 4/D statüsünde çalıştıkları kurumlarda kadroya alınan taşeron işçilerin 2017 yılından itibaren geçerli olan toplu sözleşme hakları 31 Ekim 2020 itibariyle sona erdi. 

4/D personellerinin yeni dönem hakları ile hükümet ile işçiler arasında gerçekleştirilecek toplantı ile belirlenecek. Masada hükümet adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yer alırken işçiler adında Türk İş Konfederasyonu talepleri iletecek. 

2020 TİS TARİHİ BELLİ OLDU MU?

Taşeron işçilerin en merak ettiği soru 2021 toplu iş sözleşmesi tarihi. 31 Ekim tarihinden sonra hemen adım atılması beklenen TİS görüşmeleri için henüz resmi bir adım veya açıklama gelmedi. Görüşmelerin en kuvvetli olasılıkla asgari ücret zam oranı görüşmelerinin tamamlanmasının ardından 2021 yılının ilk aylarında başlaması bekleniyor. Ayrıca TİS toplantılarının uzun sürmesi ve belkide bir ayı aşan bir süre sonunda hakların belirlenmesi bekleniyor. 

YÜZDELİK DİLİM, TAYİN HAKKI, GÖREV TANIMI GELİYOR MU?

Yüzdelik dilim konusunda Çalışma Bakanlığı 2020 yılı içinde bir resmi yazı yayımlamış ancak bu yazı daha sonra kaldırılmıştı. Yüzdelik dilim konusunun yargı kararları ile de çalışanların yanında olması nedeniyle görüşmelerde mutlaka konuşulacak konulardan olması bekleniyor. 

Tayin hakkının aile birliği konusunda büyük sıkıntılara yol açması ve çalışanlara daha önceki sözleşmede bu alanda bir hak sunulmaması bu konuya dair somut beklentileri artırdı. 

Görev tanımı konusu da çalışanların en fazla mağdur oldukları alanların başında geliyor. Zira çok sayıda taşeron işçi kendi meslek alanları dışında çalıştırılmaktan şikayetçi konumda. 

MAAŞ ZAM ORANLARI

Merkez Bankası son enflasyon oranları açıklamasında 2020 sonunda enflasyon oranının yüzde 14.00 seviyesinde olacağını açıkladı. Asgari ücrete yapılacak zam ve 2020 enflasyon zam oranları taşeron işçiler için yapılacak zam oranının belirlenmesinde etkili olacak.

Yorumlar (0)