EKONOMİ

4/D’li Taşeron İşçilere 2021 TİS ile Yeni Mali Sosyal Haklar Yolda

4/D statüsünde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellere sağlanacak haklar 2021 TİS görüşmeleri ile belli olacak. TİS görüşmelerine dair çok sayıda merak edilen başlık bulunurken tüm bu soruların yanıtlarını ele aldık.

2020 yılında sözleşmeleri sona eren taşeron işçiler yeni dönemin nasıl olacağını merakla bekliyorlar. Taşeron işçilerin hangi mali ve sosyal haklara sahip olacağı, ne kadar maaş zammı alacakları, tayin ve diğer hakların nasıl belirleneceği araştırılıyor.

Tüm bu konu başlıklarının ele alınacağı 2021 TİS görüşmelerinin ne zaman yapılacağı ise en merak edilen konu başlığı konumunda. 4/D’li personellerin durumlarına ilişkin tüm ayrıntıları ve yeni hakların ne zaman uygulanmaya başlayacağını değerlendik.

TAŞERON İŞÇİLER İÇİN TİS TARİHİ

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin toplu iş sözleşmelerine ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. Ancak konuya dair uzmanlar 2021 TİS tarihinin ne zaman olabileceğine ilişkin açıklamalarda bulundular. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk İş Sendikası arasında gerçekleştirilecek görüşmelerin yaz öncesi başlaması bekleniyor. Pandemi süreci ve salgının yaz dönemi etkileri kapsamında yapılacak değerlendirmeler görüşmeler adına engel teşkil etmezse, 2021 taşeron işçi TİS Toplantılarının Haziran ayı sonu ile Temmuz ayı başında yapılması bekleniyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk İş Sendikasından bu alanda resmi açıklama gelmedi. Ancak yaz döneminde 4/D’li personeller için yeni hakların belirlenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

TİS TOPLANTISINDA YER ALACAK BAŞLIKLAR

2021 TİS toplantısının ilk ana maddesi maaş zammı olacak. Çok uzun süredir yüzde 4’lük zam oranı alan taşeron işçilerin önümüzdeki yıllarda 6 aylık sürelerde ne kadar zam alacakları netlik kazanacak. Görüşmelerde ayrıca taşeron işçilere ödenen ek ödemeler ile ikramiyelerin artırılması konuşulacak. Sosyal haklar konusunda taşeron işçiler tayin hakkı ve görev tanımı konularını Çalışma Bakanlığı’na iletecekler.

Taşeron işçilerin görüşmelerden en önemli beklentisi ise yüzdelik dilim alanında. Kadroya alınmadan önce yüksek maaş alan ancak kadro sonrası asgari ücret ödenmeye başlanan taşeron işçiler, maaş oranlarının düzeltilmesini bekliyorlar. Türk İş Sendikası’nın yüzdelik dilim konusunu 2021 TİS görüşmelerinde sunması bekleniyor.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir