4/D'li Taşeron İşçilere Maaş Müjdesi! Beklentilerin Üzerinde Zam Gelebilir

Taşeron işçiler için gündemde yer alan bazı maaş zam oranı değerlendirmeleri yeniden ele alınabilir.

4/D'li Taşeron İşçilere Maaş Müjdesi! Beklentilerin Üzerinde Zam Gelebilir

Taşeron işçiler için gündemde yer alan bazı maaş zam oranı değerlendirmeleri yeniden ele alınabilir. TBMM'de çalışan 4/D'li personeller için alınan karar yeni dönemde, taşeron işçilerin alacakları maaş zam oranlarını etkileyebilir.

KHK kapsamında kadroya dahil edilen ve 4/D statüsünde çalışan taşeron işçiler daha önceden o kurumda çalışan kadrolu kamu işçilerinden daha düşük maaş almaktalar. Çoğu taşeron işçi asgari ücret düzeyinden maaş alırken kadrolu kamu işçilerinde bu oran değişiyor. Kamu işçilerinde maaş oranları çalışılan meslek grubu, eğitim düzeyi, mesleki yeterlilik, çalışılan süre gibi etmelere bağlı olarak değişirken en düşük ücret 3 bin 500 TL seviyesinde. 

4/D'Lİ PERSONELLER İÇİN MÜJDE GİBİ ZAM AÇIKLAMASI

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşlarının daimi işçilerin maaşlarına eşitlenmesi için siyasi gündemden talep vardı. Taşeron işçilerin uzun zamandır dile getirdiği konuya ilişkin bundan önceki çalışmalar ise sonuçsuz kalmıştı. 4/D'li işçiler için bazı kurumları adım atmış ve maaşları eşitlemiş olsa da 900 bin taşeron işçi genelinde bu uygulanmadı. Taşeron işçilerin bu taleplerine dair açıklama ise TBMM'den geldi. 

2021 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM Genel Kurulu'nda yapılan bir konuşmada taşeron işçilerin maaş zam oranları ele alındı. TBMM'de 4/D statüsünde çalışan işçiler için bir düzenleme yapılacağının ilan edildiği açıklamada bu personellerin, eski daimi personellerle eşit maaş alacakları ifade edildi. Bu konuda düzenlemenin yapılacağı ilk TİS görüşmesinde de büyük ölçüde bu talebin gerçekleştirileceği bilgisi verildi. 

Bu açıklamanın ardından ise diğer kurumlarda çalışan taşeron işçilerde umutlandılar. Söz konusu düzenlemenin tüm işçiler için olup olmayacağını araştıran işçiler için bir değerlendirmede maaş zam oranları için geldi. Daha önce yüzde 8.5 ile yüzde 15 arasında yapılan zam tahminleri son gelişme ile daha yükseldi. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)