4 Müjdeli Reform Af Paketi Yolda! Yapılandırma, Sicil Affı, Yeni Borçlara Af, Ek Taksit

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti tarafından dile getirilen ekonomide reform paketinin Cuma günü açıklanması bekleniyor.

4 Müjdeli Reform Af Paketi Yolda! Yapılandırma, Sicil Affı, Yeni Borçlara Af, Ek Taksit
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti tarafından dile getirilen ekonomide reform paketinin Cuma günü açıklanması bekleniyor. Ekonomide reform paketinde önümüzdeki sürece ilişkin düzenlemeler, hedefler ve yürütülecek çalışmalara ilişkin planlamaların yer alması bekleniyor.

Bunun yanında reform paketi ile birlikte vatandaşlara yönelik bazı kolaylıkların da ilan edilmesi bekleniyor. Bu beklentiler ve borç düzenlemesine ilişkin ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

REFORM PAKETİNDE VATANDAŞLARIN BORÇLARINA DÜZENLEME MÜJDESİ

Reform paketinde yer alması beklenen düzenlemelerin başında, yatırım teşvikleri, yeni kaynak oluşturma maddeleri ve borç düzenlemelerinin yer alması bekleniyor. Düzenleme içeriğinde de ise başta kamuda yatırımlar olmak üzere bazı sıkılaştırma politikaları uygulanacak. Bu tür ek tedbirlerin dışında ise pakette borcu olan vatandaşlara ilişkin bazı önemli maddelerin olması bekleniyor. Bu maddelerin başında ise halen başvuru süreci devam eden borç düzenlemelerinde sürenin uzatılması yer alıyor. Bunun dışında düzenlemede yer alması beklenen diğer düzenlemelerin şu şekilde olacağı öngörülüyor.

4 MÜJDELİ BORÇ AFFI

Açıklanacak ekonomide reform paketinin içeriğine ilişkin Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre şu dört düzenleme yer alacak. İşte vatandaşları yakından ilgilendiren ekonomi düzenlemeleri ve uygulama alanları.

1-) Sicil Affı

Ekonomide reform paketinde yer alacak düzenlemelerden biri sicil affı olacak. Bu düzenleme ile kara listenin temizlenmesi bekleniyor.

2-) Ek Taksit Olanağı

Vergi ve SGK borçlarına ilişkin düzenlemeler kapsamında borçların ödenmesi için 1 Mart tarihine kadar süre verilmişti. Bu sürenin 1 Haziran yada 1 Temmuz tarihine kadar ertelenebileceği ek taksit sağlanacağı tahmin ediliyor.

3-) Borçlara Af

31 Aralık 2020 yada 2 Mart 2021 tarihinden önceki tüm borçları kapsayacak şekilde sürenin genişletilmesi bekleniyor.

4-) Banka Borçlarına Yapılandırma

Kredi ödemelerinde yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi amacıyla banka borçlarını kapsayan bir düzenlemenin, yapılandırma kredisinin ekonomi paketinde yer alması bekleniyor.

MALİ DİSİPLİN SAĞLANACAK

Ekonomide yaşanan son değişimler ile faiz oranları artmıştı. Politika faiz oranlarında yaşanan faiz artırımları kredi faiz oranları yükseldi. Kredi maliyetlerinin artması nedeniyle ise özel sektör ve tüketicilerin harcamaları azaldı. Hükümetin açıklayacağı yeni ekonomi paketinde kamu kurumlarının da harcamalarında kısıtlamaya gidilmesi bekleniyor. Çok sayıda harcamaya yönelik kısıtlamalar uygulanacak ve harcamalar azalacak.
Yorumlar (0)