48 Yaşında Emeklilik! SGK Uzmanı Şartları Açıkladı

Sosyal Güvenlik Uzmanı kendisine sorulan bir soru kapsamında, 48 yaşında emeklilik hakkı sağlandığını duyurdu.

48 Yaşında Emeklilik! SGK Uzmanı Şartları Açıkladı

Sosyal Güvenlik Uzmanı kendisine sorulan bir soru kapsamında, 48 yaşında emeklilik hakkı sağlandığını duyurdu. Kişiye özel yanıtlanan soru ve cevabı diğer çalışanların emeklilik yaşı için ise örnek teşkil ediyor.

Emeklilik yaşının hesaplanmasında SGK'nın etmen olarak kullandığı ilk şart, sigorta prim ödemesinin başlangıç tarihi. Çalışanların emekliliklerine dair son düzenlemelerde emeklilik yaşı SGK prim başlangıcına göre belirleniyor. 

SGK EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA, NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Sosyal Güvenlik Kurumu, ilk sigorta girişi Eylül 1999 döneminden önce olan çalışanlar için emeklilik yaşı hesaplamasını farklı uyguluyor. Bu tarihten önce ilk sigorta girişi olanlar erken emekli olmaya hak kazanabiliyorlar. SGK'nın düzenlemesinde yer alan diğer tarih aralıkları ise 1999 - 2002 yılları arasında ilk sigorta girişi, 2002-2008 tarihleri arasında ilk sigorta girişleri ve 2008 yılından sonra çalışanlar için 65 yaşında emeklilik. 

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik yaşı hesaplamalarında ayrıca doğum borçlanması ve askerlik borçlanması hakları da sağlıyor. Kadın ve erkek çalışanlar bu borçlanmalar ile erken emekli olabiliyorlar. Emeklilik yaşı her kişide farklılık gösterirken kişiler kendilerine özgü durumlarını SGK uzmanlarına soruyorlar. 

48 YAŞINDA EMEKLİLİK

SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu kendi sayfasında kendisine sorulan sorulara yanıt verdi. Bu kapsamda bir kadın çalışanın sorusunu yanıtlayan Ekrem Sarısu emeklilik hakkının ne zaman sağlanacağını açıkladı. 

Kadın çalışan kaç yaşında emekli olabileceğine dair sorusunda "16 Mayıs 1978 doğumluyum. Sigorta girişim 10 Mayıs 1992’de oldu. SGK’ya gidip döküm çıkardım. Bağkur’la birlikte 6445 gün prim ödemem var. 20 sene dolmuş, '48 yaşı bekleyin' dediler. Bu doğru mu yoksa emeklilik dilekçemi verip başvuru yapabilir miyim?" bilgilerini verdi. 

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu kadın çalışanın sorusuna dair açıklamasında, "Bağkur’dan sonra SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz varsa, SSK’da emekli olmak için; 20 yıl sigorta süresi, 5525 gün prim ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 48 yaşınızı dolduracağınız 16 Mayıs 2022’de emekli olabilirsiniz." bilgisini verdi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)