4D'li Taşeron İşçilere 11 Mayıs'ta En Az 1.000 TL Ödeme Yapılacak!

4/D'li taşeron işçilere 11 Mayıs ödeme müjdesi geldi. Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak çalışırken 4/D'li kamu işçisi statüsüne alınan taşeron işçilere 11 Mayıs'ta ilave tediye ücretleri ödeneceği bildirildi. 

4D'li Taşeron İşçilere 11 Mayıs'ta En Az 1.000 TL Ödeme Yapılacak!

Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi olarak çalışırken 2017 yılında KHK ile kamu işçisi kadrosuna geçirilerek 4/D'li statüsü verilen taşeron işçilerin bekledikleri müjdeli haber geldi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilereyılda 4 taksitte ödenen ilave tediye ücretlerinin ikinci taksitinin 11 Mayıs'ta ödeneceği bildirildi. Buna göre Ramazan Bayramı'nın hemen öncesinde taşeron işçiler merakla bekledikleri ödemelerini alabilecekler.

İLAVE TEDİYE NEDİR?

Tediye kelime anlamı olarak ek ödeme demektir. Geçmişte kamu işçileri belirli dönemlerde ikramiye adı altında ek ödeme alıyordular. Bugün ise kamu işçisi statüsü kazanan taşeron işçilere ilave tediye ödemeleri yapılıyor. İlave tediye ödemeleri karşılığı olarak işçilere 52 günlük ödeme gerçekleştiriliyor. Yılda 4 taksitte ödenen ilave tediyelerin her taksitinde taşeron işçiler 13 günlük ilave tediye ücreti alıyorlar.

İLAVE TEDİYE ÜCRETİ KAÇ LİRADIR?

İlave tediye ücretlerinin standart bir tutarı bulunmamaktadır. Taşeron işçilerin aldıkları maaşlar üzerinden bu hesaplama yapılmaktadır. Taşeron işçilerin aldıkları brüt maaş üzerinden 52 günlük tediye hesaplanıyor. Bu hesaplamanın ardından bu çıkan tutardan SGK primi, gelir vergisi ve damga vergisi gibi kalemler düşülüyor. Kalan tutar ise taşeron işçilere 4 taksit halinde ilave tediye olarak ödeniyor. Yapılan hesaptan anlaşılacağı gibi burada esas alınan tutar taşeron işçinin maaşı oluyor.

Şu anda asgari ücretle çalışan bir taşeron işçinin 52 günlük ilave tediye ücreti toplamda 4 Bin TL civarında oluyor. Böyle bir işçi bir taksitte yaklaşık 1.000 TL ilave tediye ücreti almaktadır. Yıl içerisinde ise tüm ilave tediye ücretleri ödenmektedir. 

İLAVE TEDİYE ÜCRETLERİ NE ZAMAN YATACAK?

İlave tediye ücretlerinin ne zaman ödeneceğini merak eden taşeron işçilere müjde geldi Buna göre 11 Mayıs 2021'de taşeron işçilerin banka hesaplarına ilave tediye ücretlerinin ikinci taksiti yatırılacak. Böylelikle Ramazan Bayramı'na girmeden taşeron işçiler ilave tediye ücretlerinin ikinci taksitlerini almış olacaklar.

Yorumlar (0)