5 Bin TL Hibe Kimlere Verilecek, 5000 Lira Hibe Desteği Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tam kapanma sonrası kademeli normale geçiş döneminde devlet tarafından verilecek olan teşvik, destek ve hibe para ödemeleri açıklanmıştı. Peki, 5 bin TL hibe kimlere veriliyor, başvuru şartları neler, hibe para başvurusu nereden, nasıl yapılacak?

5 Bin TL Hibe Kimlere Verilecek, 5000 Lira Hibe Desteği Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılacak?

Tam kapanma sonrası kademeli normale geçiş döneminde beklenen destekler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan hibe desteği kapsamında iki gruba ayrılan esnafa 5 bin lira ve 3 bin lira hibe para ödemesi yapılacağını duyurmuştu. 

5 BİN TL HİBE KİMLERE VERİLECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan destek verilecek olan esnafı 2 gruba ayırdıklarını belirterek birinci grupta yer alan kişilere 5 bin lira, ikinci grupta yer alan esnafa ise 3 bin lira destek verileceğini açıklamıştı. Bu kapsamda yapılan açıklamalara göre 5 bin lira destek verilecek olan esnaflar; kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler olarak sıralandı.

235 bine yaklaşan sayısı bulunan bu işletmelere ve işletme sahibi esnafa bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira hibe para ödemesi yapılacak. 

3 BİN TL HİBE KİMLERE VERİLECEK?

Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yapılan açıklama ile 3 bin lira karşılıksız ve geri ödemesiz hibe para ödemesi yapılacak olan esnaflar ise bakım, onarım, tamirat, seyyar satıcılar, kaporta işleri ile uğraşanlar, hırdavatçılar, sıhhı tesisatçılar, oto yıkamacılar, müzisyenler, tuhafiyeler, kuru temizlemiciler, züccaciyeler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satanlar, çilingirler, bakırcıları ve kalaycılar, tuhafiyeler, kuru temizlemeciler, lokantalar, pastaneler, berberler, dondurmacılar, pazarcılar, dolmuş ve otobüsçü ve taksiciler olarak açıklandı. 

ESNAFA HİBE PARA BAŞVURU ŞARTLARI NELER, 5 BİN TL HİBE BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILACAK?

Hibe para başvuruları ve başvuru şartları henüz Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanmazken paketin üzerinde çalışıldığı ve kısa sürede başvuru tarihleri, şartları ve başvuru adresi hakkında açıklama yapılacağı belirtildi.

Yorumlar (0)