5 Teknik Analistten Uzman Altın Yorumları: Mart Ayında Gram Altının Fiyatı Düşer Mi, Çıkar Mı?

2020 yılında koronavirüs salgını döneminde rekor üzerine rekor kıran ve 540 TL seviyesini görerek tarihinin en yüksek rakamına ulaşan gram altın sert düşüş görmüştü.

5 Teknik Analistten Uzman Altın Yorumları: Mart Ayında Gram Altının Fiyatı Düşer Mi, Çıkar Mı?
2020 yılında koronavirüs salgını döneminde rekor üzerine rekor kıran ve 540 TL seviyesini görerek tarihinin en yüksek rakamına ulaşan gram altın sert düşüş görmüştü. Elinde altını olanlar ve altın almak isteyenler kadar altın borcu bulunanlar, düğünü olanlar da "altın fiyatlarında yön ne olur?" sorusunun yanıtını arıyor.

Konu hakkında yeni değerlendirme raporları yayımlanmaya devam ederken gram altın fiyatı tahminleri de açıklandı. Mart ayında altında yön ne olur, altın fiyatları düşer mi, gram altın fiyatı düşecek mi, yükselir mi, elinde altını olanlar, altın almak isteyenler ne yapmalı?

ALTIN ALACAKLAR DİKKAT! 2021 ALTIN FİYATLARI TAHMİNLERİ İLE ALTIN NE OLUR, DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

2020 yılını rekorla kapatan ancak 2021 yılına iyi bir başlangıç yapamayan altın fiyatları hakkında Ekonomist Dergisine değerlendirmelerde bulunan analistlerin uzman altın yorumları ise şu şekilde ulaştı;

Ünlü&Co-Daha Finansal Danışmanlık Müdürü Murat Akyol: Ons altında yaşanan teknik zayıflama gram altın fiyatlarına da yansıyor. Gram altın tarafından oluşan baskı artmış durumda. 7 Kasım 2020 tarihinde 535 liraya kadar yükselen gram altının fiyatı yıl sonuna doğru yaşamış olduğu kayıplarla yılı 454 liradan kapamıştı.

Ne yazık ki 2021 yılının ilk 3 ayında da benzer tablo yaşandı. Ons altında 1.760 dolar seviyesi yukarı yönlü kırılmadıkça büyük resim değişmeyecektir.Ziraat Yatırım Genel Müdürü Uğur Boğday: Amerika'da ki tahvil faizlerinde yaşanan sert yukarı yönlü hareketlilik değerli madenlerde baskı oluşmasına neden oldu. Gelinen noktada faizlerdeki yükselişe karşı Merkez Bankaları tarafından aksiyon alınabileceği sinyalleri verildi. Ons altında biz düzeltme hareketinin sonuna gelindiğini düşünüyoruz. Dolar / TL beklentimiz de göz önüne alındığında bizler Mart ayı sonu itibari ile yılın birinci çeyreğini gram altının 420 - 440 TL bant aralığında tamamlayabileceğini düşünüyoruz.GCM Yatırım Genel Müdürü Alper Nergiz: 2021 yılının ilk çeyreğinde ons altında sınırlı da olsa aşağı yönlü hareketler yaşanması gram altında da gerilemelere neden oldu. İlk çeyrek sonuna kadarki süreçte gram altının 400- 420 TL aralığında hareket etmesi beklenebilir. Teknik olarak 396-401 TL bölgesi bir dip yapma çabası fiyatlaması olarak günlük bazda takip edilebilir.Yatırım Finansman Genel Müdürü Ömer Eryılmaz: Reel getirilerin hızlı yükselmesi, tahvil faizlerindeki yükseliş ve aşılamanın yaygınlaşması ile beraber altın fiyatlarında sert bir geri çekilme yaşandı. Altına olan talebin azalması da fiyatları geri çekiyor. Dolar / TL cephesinde sert bir yukarı yönlü hareketlenme yaşanmadığı takdirde altın fiyatları üzerinde baskının artmasını ve altın fiyatlarının 380-400 TL bandına çekilmesini bekliyoruz.IKON Menkul Genel Müdürü Engin Kuru: Altın fiyatları için şu andaki en büyük baskı etkeni dolar endeksinde yaşanan toparlanma olarak görülüyor. 2021 senesinin ortalarına doğru biz Türk Lirası'nın aşırı alımı konusunda bir miktar düzeltme bekliyoruz. Böyle bir ortam gram altının fiyatına olumlu yansır. Gram altın fiyatlarında 2021 yılının ilk yarısı için beklentimiz 3380 - 420 lira arasında bulunuyor.

NOT: Burada yer alan bilgiler kişilerin kendi açıklamalarından derlenmiş olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.
Yorumlar (0)