50 Yaş Üzeri EYT'lileri İlgilendiren Kanun Teklifi AK Parti Tarafından Meclise Sunuldu

AK Parti tarafından sunulacak olan düzenlemelerden bir tanesi de yarı zamanlı çalışma kolaylığı. Bu düzenleme ile 25 yaşın altında olanlar ile 50 yaşın üzerinde bulunan vatandaşlar için yarı zamanlı çalışma kolaylığı sağlanacak. Sözleşmeli olarak yapılacak olan çalışmalara dair detaylar ise yasa tasarısı ile belli olacak. Bu düzenlemeye ilişkin ilk bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından Hak İş Sendikasından EYT değerlendirmesi geldi.

50 Yaş Üzeri EYT'lileri İlgilendiren Kanun Teklifi AK Parti Tarafından Meclise Sunuldu

AK Parti çalışanlara ilişkin düzenlemelere yeni yasama yılında yenilerini ekleyecek. 

Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer bakanlıklara dair çalışmaların tamamlanmasıyla önümüzdeki günlerde yarı zamanlı çalışma düzenlemesi TBMM Genel Kurulu'na sunulacak. Bu düzenleme EYT'li vatandaşları da etkileyecek. 

EYT'Lİ VATANDAŞLARA YENİ İŞ İLANLARI AÇACAK

AK Parti tarafından sunulan kanun teklifinde yaş sorunu nedeniyle iş bulma sıkıntısı çeken vatandaşlara kolaylık sağlanacak. İşverenlere sağlanan haklar ile 25 yaş altı ve 50 yaş üzerinde olan vatandaşlar iki yıllık çalışma sözleşmesi imzalayabilecekler. Bunun yanında söz konusu yasa düzenlemesi ile yarı zamanlı çalışma olanakları geliştirilecek. 

Büyük bir kitlenin iş bulmasında önemli kolaylıklar sağlaması beklenen düzenlemeye dair Hak İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan'dan değerlendirme geldi. 

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların yaşlarının belli bir ortalamanın üzerinde olduğunu ifade eden Mahmut Arslan "Yaşı bekleyen, primini doldurmuş insanlar var. Bu kesime iş de verilmiyor, işsizlik ödeneği de ödenmiyor. Bunlar için düşünülüyorsa konuşulabilir" değerlendirmesinde bulundu. 

Hak İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan konuşmasının devamında ayrıca kıdem tazminatı konusuna da değindi. Yeni dönemde kıdemde kazanılmış hakların korunması şartıyla yeni modeller üzerinde konuşulabileceğini ifade etti. 

Emlak365.com

Yorumlar (1)
Madur EYT'li 3 ay önce
50 yaş üzeri eyt'li çalıştırın demek çözüm mü? eyt'lilerin hakkını verin..