53 Yaşında Emeklilik: Prim Sayısı, İşe Başlama Tarihi, Askerlik Borçlanması

Bağkur primi ödeyen vatandaşlar en kısa sürede, kaç yaşında emekli olabileceklerini araştırıyorlar.

53 Yaşında Emeklilik: Prim Sayısı, İşe Başlama Tarihi, Askerlik Borçlanması
Bağkur primi ödeyen vatandaşlar en kısa sürede, kaç yaşında emekli olabileceklerini araştırıyorlar. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle emeklilik yaşı yeni uygulama kapsamında belirlenirken emekli olmak isteyenler adına yeni süreci bir soru ve cevapla paylaşıyoruz.

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu kendisine sorulan sorulara Posta Gazetesinde yer alan köşesinde yanıtladı. Bu kapsamda bir erken çalışan Bağkur kapsamında yapmış ödemelere ilişkin bilgiler verdi. Erkek çalışan bu bilgilerinin ardından ise kaç yaşında emekli olabileceğini sordu.

Söz konusu soruda SGK Uzmanı Ekrem Sarısu'ya "2 Aralık 1973 doğumluyum. 13 Mart 1991 ile 30 Mayıs 1993 arası 700 gün sigortam var. 1 Haziran 1993’ten bu yana Bağkur’luyum. 9000 günü geçen Bağkur günüm var. Esnaf olduğum için Bağkur ödemeye devam ediyorum. Ne zaman emekli olurum? açıklamalarında bulundu. Çalışanın ne zaman emekli olacağına ilişkin bilgiler veren Sarısu'nun yanıtı ise şu şekilde;

SGK Uzmanı açıklamasının başında çalışanın askerlik durumuna ilişkin soruda bir bilgi olmadığını ifade etti. Çalışanın askerlik borçlanması şansı olması duruma kapsamında bir değerlendirmede bulunan  Ekrem Sarısu "Emekli olmak için 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan, faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirisiniz. Askerlik sürenizin 7 ayını borçlanarak 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün." açıklamasında.

SGK Uzmanı açıklamasında Bağkurlu olan vatandaşların emeklilik şartlarında 2020 yılının Haziran ayında yeni bir düzenleme yapıldığını söyledi. Bu düzenleme ile emeklilik şartları prim ödeme gün sayıları ile belirleniyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)