5375 Günle 53 Yaşında Emeklilik! Sosyal Güvenlik Uzmanı 3 Şartı Açıkladı

Kişilerin emeklilik hesaplamaları kendilerine özel oluyor. Ancak bazı durumlarda diğer çalışanların durumları, kişilere örnek teşkil ediyor. Bu kapsamda emeklilik için 5375 gün ve 53 yaş şartlarına tabi bir çalışanın durumunu sizlerle paylaşıyoruz.

5375 Günle 53 Yaşında Emeklilik! Sosyal Güvenlik Uzmanı 3 Şartı Açıkladı
Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik hesaplaması yapan vatandaşlara çok özel olanaklar sağlıyor. Kurum kendi resmi sitesi üzerinden emeklilik yaş hesaplaması imkanı sağlarken talep edenler için bu olanak e-Devlet ortamına taşındı.

Kendi emeklilik yaşını, hangi tarihte emekli olabileceğini hesaplamak isteyenler SGK’nın web sitesi üzerinden yada e-Devlet sisteminden öğrenebilirler. Ancak bazı durumlarda, özel hususların olması emeklilik hesabını etkileyebilir.

53 YAŞINDA 5375 GÜNLE EMEKLİLİK

Vatandaşların çalışma hayatlarında elde ettikleri haklar kapsamında emeklilik yaşları değişebilir. Özel durumu olanlar ise kendilerine dair emeklilik hesaplamalarını Sosyal Güvenlik Uzmanlarına soruyorlar. Bu alanda en çok soru sorulan isimlerin başında da Posta Yazarı Ekrem Sarısu geliyor.

Çalışma hayatında yer alan kadın ve erkek vatandaşların kendilerine has durumlarını değerlendiren SGK Uzmanı, son yazılarından birince bir çalışanın emeklilik durumunu ele aldı. 5375 sigortalılık gün şartı ile 53 yaşında emekli olabilecek vatandaşın sorusu ve verilen yanı şu şekilde;

Sosyal Güvenlik Uzmanı Yanıtladı

Çalışma hayatında yer alan bir erkek vatandaş, Sosyal Güvenlik Uzmanına kendi bilgilerini aktardı. Erkek çalışan 1 Ağustos 1970 doğumlu olduğunu ve ilk sigorta girişinin de 20 Eylül 1987 tarihinde başladığını ifade etti. Erkek çalışan Sosyal Güvenlik Uzmanına ise ne zaman emekli olabileceğini sordu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Çalışanın bu sorusuna ilk olarak tabi olduğu şartları açıklayarak daha sınra ise kaç yaşında emekli olacağını açıklayarak yanıt verdi.

Çalışanın sorusuna Ekrem Sarısu tarafından yapılan açıklamada “Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödeme gün sayınızı bildirmemişsiniz. Süre ve yaş şartını sağladığınızdan 5375 gün priminiz varsa istediğiniz zaman, yoksa priminizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.” bilgileri yer aldı.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN İLK PRİM ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik yaşı hesaplamasında esas olarak 3 dönemi ayrı ayrı ele alıyor. Çalışanların ilk sigorta primi ödemelerine göre belirlenen emeklilik yaşı hesaplamalarında en avantajlı dönem 1999 yılının Eylül ayı öncesi. İlk primini bu tarihten önce yatıranlar erken emeklilik için avantaj sağlıyorlar.

SGK'nın sisteminde yer alan diğer dönemler ise 1999 yılı ile 2002 yılı arası ve 2002 ile 2008 yılları arası ilk sigorta primini ödeyenler. Emeklilik hesaplamasında son dönem ise 2008 yılı ve sonrasında çalışma hayatına başlayanlar.
Yorumlar (0)