18 Eylül 2020 Cuma 08:10
6102 Sayılı Kanun Ticaret Kanunu Geçici 13. Madde İçin Yeni Düzenleme! Süre 3 Ay Daha Uzatıldı

6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun Geçici 13 üncü maddesi 18 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yeniden düzenlendi. 

6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun Geçici 13 üncü Maddesinin Birinci Fıkrasında Belirtilen Sürenin Üç Ay Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2948)

Karar Sayısı 2948

6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun Geçici 13 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen sürenin 3 ay uzatılmasına, 6102 sayılı kanunun mezkur maddesi gereğince karar verilmiştir. 

Recep Tayyip Erdoğan 

Cumhurbaşkanı 

6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun Geçici 13 üncü Maddesi 

“GEÇİCİ MADDE 13 – (1) Sermaye şirketlerinde, 30/9/2020 tarihine kadar 2019 yılı net dönem kârının yalnızca yüzde yirmi beşine kadarının dağıtımına karar verilebilir, geçmiş yıl kârları ve serbest yedek akçeler dağıtıma konu edilemez, genel kurulca yönetim kuruluna kâr payı avansı dağıtımı yetkisi verilemez. Devlet, il özel idaresi, belediye, köy ile diğer kamu tüzel kişilerinin ve sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait fonların, doğrudan veya dolaylı olarak sermayesinin yüzde ellisinden fazlasına sahip olduğu şirketler hakkında bu fıkra hükmü uygulanmaz. Bu fıkrada belirtilen süreyi üç ay uzatmaya ve kısaltmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir.

(2) Genel kurulca 2019 yılı hesap dönemine ilişkin kâr payı dağıtımı kararı alınmış ancak henüz pay sahiplerine ödeme yapılmamışsa veya kısmi ödeme yapılmışsa, 2019 yılı net dönem kârının yüzde yirmi beşini aşan kısma ilişkin ödemeler birinci fıkrada belirtilen sürenin sonuna kadar ertelenir.

(3) Bu maddenin kapsamına giren sermaye şirketlerine ilişkin istisnalar ile uygulamaya dair usul ve esasları belirlemeye, Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü almak suretiyle Ticaret Bakanlığı yetkilidir.”

KAR DAĞITIMI SINIRLAMASI İÇİN SÜRE 3 AY DAHA UZATILMIŞ OLDU! 

Yayımlanan yeni tebliğ ile beraber sermaye şirketlerinde kar dağıtımı sınırlaması 3 ay daha uzatılarak 30 Eylül 2020 tarihinden 30 Aralık 2020 tarihine alınmış oldu. 

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.