7236 Sayılı Yapılandırma Kanunu İle Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlar Da Rahatlayacak!

Pandemi döneminde pek çok kişi gelir kaybı yaşarken düzenli ödemelerde de sıkıntılar yaşanmaya başlanmıştı. Süreçte 7236 sayılı kanun ile borç yapılandırma konusunda beklenen müjdeli haber verilmiş vergi ve SGK prim borcu, emlak vergisi, ÇTV, MTV, otoyol, köprü cezaları ve KYK kredi borcu gibi çok sayıda borç hakkında yapılandırma müjdesi verilmişti. Yapılandırma kanunu ile kredi borcu yapılandırma, kredi kartı, karşılıksız çek, protesto edilmiş senet sahiplerine de iyi haber geldi. Kredi sicil affı 2021 detayları neler?

7236 Sayılı Yapılandırma Kanunu İle Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlar Da Rahatlayacak!

Koronavirüs salgını nedeni ile yaşanan ekonomik dalgalanma milyonlarca kişiyi de olumsuz etkilemiş ve pek çok kişi büyük gelir kaybına uğramıştı. Süreçte zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile kapatılan işyerlerinde hem esnaf hem de çalışan kişiler maddi sıkıntılara yaşamaşa başlamıştı. 

Bu nedenle ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, kredi kartı, vergi ve SGK prim cezası, emlak vergisi gibi çok sayıda borcun ödenmesi konusunda sıkıntılar yaşanmaya başlanmıştı. Gelen yoğun talepler üzerine yapılandırma kanunu gündeme gelmiş, devlete olan borçlarda yapılandırma müjdesi verilmişti. 

KREDİ SİCİL AFFI 2021 İLE BANKALARA KREDİ VE KART BORCU OLANLARA DA MÜJDE GELDİ! 

Süreçte ekonomik dalgalanma nedeni ile kredi ve kart borcunu ödeyemeyen kişi ve esnafın kredi sicili bozulmuştu. Süreçte çıkarılan 7236 sayılı yapılandırma kanunu ile devlete olan borçlara yapılandırma kolaylılığı sağlanırken bir kolaylık da bankalara kredi ve kart borcunu ödeyemeyen kişilere verildi. 

Sabah Gazetes yazarlarından Hazal Ateş tarafından yapılan habere göre kredi ve kart borcu olanlarda kredi sicil affı 2021 ile kolaylık sağlandı. Ateş "Anapara, taksit ödemesi 20 Mayıs'tan önce olup, kullandığı kredinin ödemelerini aksatanlar, karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borcu sahiplerinin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'ndeki kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık'a kadar tamamının ödenmesi, yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlarınca dikkate alınmayacak" diyerek sicil affının detaylarını açıkladı. 

BANKALARIN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ İLE KREDİ KARTI BORCU YAPILANDIRMA MÜJDESİ GELECEK Mİ?

Yoğun bir şekilde talep edilmesine rağmen yapılandırma kanunu ile sadece devlete ait olan alacaklar için yapılandırma imkanı sunulmuş, bu kapsamda sadece KYK öğrenim kredisi borçları içi yapılandırma imkanı sunulmuştu. Vatandaşın tüm taleplerine rağmen banka borçları kapsama alınmamıştı. 

Bankalar süreçte kredi kartı borcu için faizle yapılandırma imkanı sunulurken kredi borçlarına yapılandırma konusunda ise beklenen imkan sunulmadı. Ancak verilen kredi sicil affı da milyonlarca kişi tarafından bekleniyordu. Bu sayede pandemi döneminde yaşadığı sıkıntılar nedeni ile kredi sicili bozulan kişilere ikinci bir şans sunulmuş oldu.

Yorumlar (0)